Генрик Штренг (Марк Влодарський) –  Marek Wlodarski (Henryk Streng)

Генрик Штренг (Марк Влодарський) – Marek Wlodarski (Henryk Streng)

  • 17 квітня 1898, Львів – 23 травня 1960, Варшава
  • Львівська Вільна академія мистецтв Я. Підгородецького (1919-1921)
    Державна промислова школа у Львові (1921-1924)
    Майстерня Фернана Леже в Парижі (1924-1926)
  • Марк Влодарський був одним з провідних представників авангарду Львова міжвоєнного періоду. Його інтимна і лірична творчість розвивалася під впливом Фернана Леже і французького сюрреалізму

    1921-1924 – навчання у майстерні Казимира Сіхульського на відділі декоративно-прикладного мистецтва у Львові.
    1924-1926 – навчання у вільній художній школі Фернана Леже та Амеде Озанфана в Парижі.
    1927 – Генрик Штренґ разом з Вандою Вольською та Отто Ганом виставляють свої роботи у Galerie Au Sacre du Printemps в Парижі. Цього ж року художник повертається до Львова.
    1928 – перша виставка у Львові організована з Отто Ганом у ТПОМ (Товариство приятелів образотворчих мистецтв) під назвою Мистецтво примітивів, мистці іменують себе „конструктивістами”.
    1929 – за ініціативою Єжи Яніша, Александра Кшивоблоцького, Мечислава Висоцького у Львові організовано об’єднання митців Артес (учасники: Отто Ган, Людвік Ліллє, Александр Рімер, Марґіт Райх (Сельська), Роман Сельський, Людвік Тирович, Генрик Штренґ (Марк Влодарський) та Тадеуш Войцеховський).
    1930-1932 – учасник виставок Артесу у Львові, Варшаві, Кракові та Тернополі.
    1932 – створено Львівську спілку професійних мистців (ЛСПМ), до якої ввійшли Нова ґенерація, Артес та Спілка десяти художників.
    1933 – Генрик Штренґ разом з Отто Ганом, Єжи Янішем, Александром Кшивоблоцьким та Александром Рімером утворили групу Неоартес.
    1930-ті – співпраця з журналами Sygnaly і Omnibus, у шкіцах репортерного характеру та картинах розкриває революційну тему (так зв. Фактореалізм), бере участь у багатьох виставках у Варшаві, Львові, у Швеції та на Балканах.

    Г.Штренґ розпочинає з примітивізації реального світу, який у нього перетворюється на дитячу казку тим, що у казці можливо все, до того ж із одночасністю сцен та предметів. Дебора Фоґель (1931) [1]

    1936 – польською мовою виходить, ілюстрований рисунками Штренґа, том монтажів Дебори Фоґель Akacje kwitna
    1937 – Генрик Штренг обраниий заступником голови ЛСПМ
    1939 – вторгнення німців у Польщу, Штренґ бере участь як солдат у вересневій кампанії, по закінченні боїв повертається до Львова.
    1940 – член Оргкомітета по утворенню Львівської організації Спілки художників України, участь у виставці образотворчего мистецтва західних областей України у Москві та Києві
    1940 – знайомство з майбутньою дружиною, художницею Яніною Брош.
    1941 – Штренґ переховується у знайомих та друзів та на якийсь час потрапляє до Янівського концтабору, звідки втікає ймовірно у 1942 році. Змінює прізвище та ім’я на Марк Влодарський. Завдяки допомозі Яніни Брош, майже два роки переховується в абсолютній ізоляції, а перед вступом радянських військ обоє виїжджають до Варшави. У Львові наново підписує свої довоєнні роботи новим прізвищем. Знищує документи, які ідентифікують його як Генрика Штренґа.
    1944 – під час Варшавського повстання Влодарського заарештовують та вивозять до концтабору Штуттгоф біля Ґданська, де він перебував від 20 серпня 1944 року по березень 1945.
    1945 – повернення до Варшави.
    Робота в Управлінні Варшавського округу, в Головному упрвлінні та головній мистецькій комісії Спілки польських професійних мистців (СППМ). Після війни до кінця 40-х років бере участь у численних виставках.
    1947 – як заступник професора, розпочинає педагогічну працю на загальному факультеті Вищої державної школи мистецтв у Варшаві.
    1950 – шляхом об’єднання Академії мистецтв у Варшаві та варшавської Державної школи мистецтв в один навчальний заклад створено Академію мистецтв. Протягом одного навчального року Влодарський був деканом факультету живопису новоутвореної Академії.
    1956 – науковий ступінь надзвичайного професора Академії мистецтв у Варшаві, твори художника експонуються на XXVIII Б’єнале у Венеції (цикл робіт гуашшю та олією на папері). У наступні роки бере участь у виставках, в тому числі у Мюнхені, Белграді, Любляні, Заґребі, Скоп’є, Варшаві, Каїрі, Александрії, Дамаску, Багдаді, Венеції, Амстердамі, Копенгаґені.

  • Роботи
  • Генріх Штренг (Марк Влодарський). Велосипедист, 1925. Папір, олівецьГенріх Штренг (Марк Влодарський). Велосипедисти, 1928. Папір, гуашГенріх Штренг (Марк Влодарський). Спогади про дитинство, 1924 х,м NMWГенріх Штренг (Марк Влодарський). Голова, 1928. Папір, олівецьГенріх Штренг (Марк Влодарський). Два негри, 1926. Папір, олівецьГенріх Штренг (Марк Влодарський). Перекинутий віз, 1937. Папір, олівецьГенріх Штренг (Марк Влодарський). Перукар, 1925. Папір, олівець, MSLГенріх Штренг (Марк Влодарський). Сон, 1930-і. Папір, олівець, NMWrГенріх Штренг (Марк Влодарський). Танцівники, 1930-і. Папір,гуашГенріх Штренг (Марк Влодарський). Чарівник біля зеленої скелі, 1930. Холст, масло, NMWГенріх Штренг (Марк Влодарський). Людина з грамофоном, 1926. Холст, масло, NMWГенріх Штренг (Марк Влодарський). Композиція форм, 1926. NMWГенріх Штренг (Марк Влодарський). Композиція, 1926. Папір, гуаш, акварель, олівецьГенріх Штренг (Марк Влодарський). Композиція зі св Флоріаном, 1927. Папір, гуашГенріх Штренг (Марк Влодарський). Музиканти, 1937Генріх Штренг (Марк Влодарський). Наливає вино, 1927. Холст, масло, NMWГенріх Штренг (Марк Влодарський). Пан з люлькою, 1926. Холст, масло, NMWГенріх Штренг (Марк Влодарський). НатюрмортГенріх Штренг (Марк Влодарський). Ті, що пливуть в небесах, 1931. Папір, гуаш, NMWГенріх Штренг (Марк Влодарський). Риби і портрет, 1928Генріх Штренг (Марк Влодарський). Прощання з солдатом, 1931Генріх Штренг (Марк Влодарський). Натюрморт кришталь і балія, 1930

Джерела:
1. Фоґель Д. Білі слова: Есеї, листування, рецензії та полеміки / переклад та упор. Анастасії Любас. — К.: Дух і Літера, 2019. — 288 с.

Інші профілі

Ілля Тодуркін

Ілля Тодуркін

Ілля Тодуркін звертається до графіки та скульптури, як до практики створення артефактів, що відображають відчуття або міркування, мають властивості пам’яті та стають носіями особистого досвіду

Марʼян Внук

Марʼян Внук

Досконале володіння реалістичною пластикою та досвід роботи з монументальною скульптурою дозволили Марʼяну Внуку посісти місце в дисципліні, нав’язаній соцреалізмом, одним із провідних творців якого він став

Денис-Лев Іванцев

Денис-Лев Іванцев

Для другої половини 30-х років картинам Дениса-Льва Іванцева притаманний абстрактно-філософський зміст. Наприкінці 30-х років — початку 40-х з’явився пейзажний живопис митця. До монументальної спадщини Дениса Іванцева належать розписи в українських церквах у Галичині

вверх