Виставка зосереджується на основному предметі творчості, а саме – унікальній керамічній скульптурі, що складається з порожнистих елементів виконаних гончарним способом
Виставковий проект «Уляна Ярошевич. За гончарним колом» висвітлює еволюцію творчого методу мисткині з початку 1970-их до ранніх 2000-их років. Тематика творів різноманітна – від карпатської традиційної до гротескно спортивної, тваринної, антропоморфної та навіть ритуальної пластики. Це друга виставка в рамках паралельної програми до «Лабіринтів ЛКСФ».
Рух гончарного кола – як поступ людської цивілізації – прадавній, стрімкий, циклічний. Всотуючи медитативні вібрації цього магічного руху глина, через руки майстра чи майстрині, дарувала світові довершені в своїй простоті обереги-містилища цілісності та домашнього достатку.
Пильно прислухаючись до первісного кодування гончарного способу формотворення мисткиня-керамістка Ульяна Ярошевич, починаючи з 1970-их – досліджує, розширює межу образності гончарної скульптури в безмірі нових форм та їх співставлень. Переводить традиційність в площину майже футурологічної естетики анімалістичної та антропоморфної пластики.
Що там за межами традиційного руху гончарного кола? Які енергії та образи збурює цей космогонічний рух? В які екзотичні закутки запровадить нас творча інтуїція львівської мисткині? Які світи відкриватимемо рухаючись за гончарним колом Уляни Ярошевич?
Стрепеніться! – тут не має місця буденності, сірості, містечковості. В цій сумі лаконічних майже архетипних об’ємів постає мандруючий за своєю структурою візуальний образ – що щиро зачерпує з традицій українського мистецтва і дзвінко резонує з мотивами африканської скульптури.
Акцент на формальних та структурних елементах домінуючий в творенні абстрактних жіночих образів – тотемних богинь нового часу. В цій керамічній скульптурі панує свобода – радикальна смілива форма, суперечлива до жорстких структур мистецтва соцреалізму, її гротескні вирази, сповнені сили та життя із ідеально спрощеністю, а також абсолютною справжністю. Натхненно слідуючи за гончарним колом, Уляна Ярошевич виводить на орбіту українського мистецтва нові художні структури, надаючи їм, часом, навіть ритуального забарвлення – глибина виникнення, яких промовляє до нас нерозгаданістю та величчю народження великої таємниці – таємниці мистецтва.
Виставка у арт-центрі Павла Гудімова “Я Галерея” триватиме до 20.09.2020.
Авторка тексту: мистецтвознавиця Наталія Туліна-Маруняк
Інше у потоці
У Львові до річниці вторгнення з’явився мурал «Вчинок» від художника Тімо
Новий артпростір на мапі Львова: Zenyk Art Gallery
Prospana istoria про ситуативні маршрути в межах площі 19,625 км кв