Тадеуш Попель

Тадеуш Попель

  • 11 лютого 1863, Шчуцінє (Тарнов) – 22 лютого 1913, Краків
  • Школа Мистецтв у Кракові
  • Брат скульптора Антона Суліми-Попеля.

    Живописець, реставратор, викладач. Автор історичних жанрових картин, а також портретів і пейзажів

    Закінчив школу в Бродах.
    1876 – вступив до Школи Мистецтв Кракові; пройшов курси у Владислава Лушчкєвіча, Фелікса Шиналевського, Флоріана Цинка, Ізидора Яблонського i Леопольда Лєфлера. На думку професорів був дуже здібний.
    1881 – прийнятий на Відділ Композиції. Majsterszule під особистим керівництвом Яна Матейко, з його рекомендації отримав замовлення на картину „Воскресіння Господнє” до каплиці в Станіславові.
    1890 – бронзова медаль у Паризькому салоні за картину „Мойсей на горі”
    З 1884 Попель брав участь у виставках Варшавського Товариства заохочення мистецтва, а з 1885 року в Товаристві друзів образотворчих мистецтв в Кракові.
    1885 – продовжив навчання у Відні в композиційній школі Х.Макарта, після чого два роки навчався в Мюнхені у К. Пілотего i А. Вагнера.

    Після навчання більшість часу жив у Львові та Кракові, малюючи і виставляючи окрім історичних жанрових картин, портрети і пейзажі.

    1890 – разом з групою художників заснував малювальну школу фінансовану Марцелом Гарасимовічем спочатку
    тільки для жінок, з 1891 року також і для чоловіків. Цього ж року, він вирушив з Гарасимовічем у подорож по Європі, під час якої відвідав Берлін, Копенгаген, Мюнхен, Відень і Прагу.
    1893 – картина Попеля „Після Бурі” була представлена в польському відділі Всесвітньої Виставки (World’s Columbian Exposition) в Сан-Франциско і отримала золоту медаль, також пізніше була відзначена золотими медалями на виставках в Чикаго і Філадельфії, і, нарешті, придбана музеєм в Сент-Луїсі.

    Крім слави, Тадеуш Попель не мав з цього жодної вигоди, тому що був пограбований своїм представником. Критики та біографи, які прихильно ставилися до Попеля, згадували цю подію, представляючи художника як трагічну фігуру. У той же час, його не полишав успіх.

    1894 – працював над організацією державної виставки у Львові; створив алегоричну картину, яка прикрашала фронтон промислового павільйону, окрім того виставляв „Свято Тори”, і нарешті, в спеціальному павільйоні знайшла місце
    „Панорама Рацлавіцка” Яна Стики i Войцеха Коссака, в якій Попель намалював нахвалені критиками частини пейзажу і фігури християн.
    1895 – член комітету знавців Товариства прихильників красних мистецтв у Львові, до якого увійшли Станіслав Батовський, Станіслав Дембіцький, Ян Стика та Тадеуш Баронч.

    1897 – жив в Чернівцях, де заснував школу малювання для жінок і звідки робив артистичні поїздки в Румунію; в Чернівцях також мав виставки.
    1897 – Варшавське Товариство Мистецтв (ВТМ) довірило Тадеушу Попелю реставрацію та оздоблення головного нефа і купола костелу Св. Катерини в Санкт-Петербурзі. Попель також декоровав плафони палацу Третьякова в Москві.
    1898 – відновив інтер’єр костелу Кларисок у Львові, законсервував картини Станіслава Строїнського і намалював на стінах костелу історичні картини. Також малював у Львівському театрі.
    1899 – виграв конкурс на виконання фресок в каплиці Святого Станіслава в соборі Святого Антонія в Падуї. Відповідно до умов конкурсу, перед початком роботи провів рік в Італії, в Академії Флоренції, Римі, Венеції і Лоретто, де
    вдосконалював майстерність фрескового живопису під керівництвом Л. Сеітза.

    У Венеції Тадеуш Попель зустрів патріарха Джузеппе Сарто (майбутнього папу Пія X), чиї портрети малював і який
    нагородив його в 1905 титулом (cameriere di spada e cappa).

    1900 – закінчив роботи в каплиці в Падуї, які принесли Попелю таку популярність, що незабаром оздоблення костелів і церков стало основною сферою його діяльності. Також в 1900 році отримав замовлення на 40 картин для іконостасу церкви Народного дому у Львові. Готувався до цієї роботи сумлінно, вивчаючи церковне малювання в Києво-Печерській Лаврі.
    1900 – брав участь у заснуванні об’єднання «Молоде мистецтво» у Львові, яке допомогало молодим художникам і організовувало їх виставки, і також Спілки художників в Познані, де він сам виставлявся в 1908, 1910 і 1912 роках.
    1910 – в Кракові для святкування 500-річчя Грюнвальдської перемоги він з Зигмунтом Розвадовським намалював панораму Грюнвальдської битви – в данний час виставлена у Львівському Арсеналі.

  • Роботи
  • Тадеуш Попель. Ангел, 1890-ті; олія, полотно; NMWТадеуш Попель. У молитві радість Тори, 1890-ті; олія, полотно; JHIТадеуш Попель. В Татрах; олія, полотноТадеуш Попель. Схід сонця в лісі, 1890-ті; олія, полотно; NMWТадеуш Попель. Невільниця над Босфором, 1897; олія, полотно; ЛНГМТадеуш Попель. Пейзаж Татри 1890-ті; олія, полотно; NMWТадеуш Попель. Ескіз з натури пейзажа для Панорами Рацловіцької, 1894Тадеуш Попель. Фрески базиліки св Антонія в Падуї, 1899Тадеуш Попель. Ян з Дуклі благословляє захисників Львова від татар 1473, храм в ДукліТадеуш Попель. Ян з Дуклі рятує Львів від осади татар 1648, храм в ДукліТадеуш Попель. Капрі скелі Фаральоні, 1900; олія, полотноТадеуш Попель. Італійський пейзаж; олія, полотноТадеуш Попель. Озеро Морське Око 1900; олія, полотноТадеуш Попель. Пастух у лузі; олія, полотноТадеуш Попель. Пейзаж; олія, полотноТадеуш Попель. Сорренто море, 1904; олія, полотно; NMMGТадеуш Попель. Теодор Таловський професор ЛП, 1900-ті; олія, полотноТадеуш Попель. Молода жінка з трояндою; картон, оліяТадеуш Попель. Чоловічий портрет; олія, полотноТадеуш Попель. Портрет матеріТадеуш Попель. Портрет молодої жінки; 1900; олія, полотноТадеуш Попель. На сонці / Персики; папір, акварель, гуашТадеуш Попель. Ікони іконостасу церкви Преображення Львів, 1906Тадеуш Попель. Спокуса, розпис у Церкві Францисканців, 1905; КраківТадеуш Попель. Розпис у Церкві Францисканців, 1905; КраківТадеуш Попель. Розпис у Церкві Францисканців, 1905; КраківТадеуш Попель. Розпис у Церкві Францисканців, 1905; КраківТадеуш Попель. Розпис у Церкві Францисканців, 1905; КраківТадеуш Попель. Розпис у Церкві Францисканців, 1905; КраківТадеуш Попель. Голгофа, 1907; олія, полотно; для костелу Бернандинів у Львові, тепер у КраковіТадеуш Попель. Грюнвальдська битва, 1910; олія, полотно; Львівський історичний музей

Інші профілі

Євген Коршунов

Євген Коршунов

В основі творчого методу Євгена Коршунова — робота з локальною історією, абсурдом, міфотворчість. Серед медіа, з якими працює: живопис, рисунок, відеоарт. Образи, які створює митець, поєднують у собі концептуальний початок і тонку іронію

Едуард Балула

Едуард Балула

Медіа, з якими працює Едуард Балула: графіка, рисунок, офорт. Його художня практика вибудовується навколо таких тем, як травма, пам’ять, міграція; митець фокусується на фізіологічному переживанні тіла, що сплітається та поєднується з ландшафтом у єдиний організм

Михайло Зубчанінов

Михайло Зубчанінов

У своїх роботах через фотографічні серії висвітлює такі теми, як зв’язок «людина — людина», «людина — природа», «людина — суспільство». Народився в Грузії, у Тбілісі, виріс в Україні, у Запорізькій області

вверх