Тадеуш Попель

Тадеуш Попель

  • 11 лютого 1863, Шчуцінє (Тарнов) – 22 лютого 1913, Краків
  • Школа Мистецтв у Кракові
  • Брат скульптора Антона Суліми-Попеля.

    Живописець, реставратор, викладач. Автор історичних жанрових картин, а також портретів і пейзажів

    Закінчив школу в Бродах.
    1876 – вступив до Школи Мистецтв Кракові; пройшов курси у Владислава Лушчкєвіча, Фелікса Шиналевського, Флоріана Цинка, Ізидора Яблонського i Леопольда Лєфлера. На думку професорів був дуже здібний.
    1881 – прийнятий на Відділ Композиції. Majsterszule під особистим керівництвом Яна Матейко, з його рекомендації отримав замовлення на картину „Воскресіння Господнє” до каплиці в Станіславові.
    1890 – бронзова медаль у Паризькому салоні за картину „Мойсей на горі”
    З 1884 Попель брав участь у виставках Варшавського Товариства заохочення мистецтва, а з 1885 року в Товаристві друзів образотворчих мистецтв в Кракові.
    1885 – продовжив навчання у Відні в композиційній школі Х.Макарта, після чого два роки навчався в Мюнхені у К. Пілотего i А. Вагнера.

    Після навчання більшість часу жив у Львові та Кракові, малюючи і виставляючи окрім історичних жанрових картин, портрети і пейзажі.

    1890 – разом з групою художників заснував малювальну школу фінансовану Марцелом Гарасимовічем спочатку
    тільки для жінок, з 1891 року також і для чоловіків. Цього ж року, він вирушив з Гарасимовічем у подорож по Європі, під час якої відвідав Берлін, Копенгаген, Мюнхен, Відень і Прагу.
    1893 – картина Попеля „Після Бурі” була представлена в польському відділі Всесвітньої Виставки (World’s Columbian Exposition) в Сан-Франциско і отримала золоту медаль, також пізніше була відзначена золотими медалями на виставках в Чикаго і Філадельфії, і, нарешті, придбана музеєм в Сент-Луїсі.

    Крім слави, Тадеуш Попель не мав з цього жодної вигоди, тому що був пограбований своїм представником. Критики та біографи, які прихильно ставилися до Попеля, згадували цю подію, представляючи художника як трагічну фігуру. У той же час, його не полишав успіх.

    1894 – працював над організацією державної виставки у Львові; створив алегоричну картину, яка прикрашала фронтон промислового павільйону, окрім того виставляв „Свято Тори”, і нарешті, в спеціальному павільйоні знайшла місце
    „Панорама Рацлавіцка” Яна Стики i Войцеха Коссака, в якій Попель намалював нахвалені критиками частини пейзажу і фігури християн.
    1895 – член комітету знавців Товариства прихильників красних мистецтв у Львові, до якого увійшли Станіслав Батовський, Станіслав Дембіцький, Ян Стика та Тадеуш Баронч.

    1897 – жив в Чернівцях, де заснував школу малювання для жінок і звідки робив артистичні поїздки в Румунію; в Чернівцях також мав виставки.
    1897 – Варшавське Товариство Мистецтв (ВТМ) довірило Тадеушу Попелю реставрацію та оздоблення головного нефа і купола костелу Св. Катерини в Санкт-Петербурзі. Попель також декоровав плафони палацу Третьякова в Москві.
    1898 – відновив інтер’єр костелу Кларисок у Львові, законсервував картини Станіслава Строїнського і намалював на стінах костелу історичні картини. Також малював у Львівському театрі.
    1899 – виграв конкурс на виконання фресок в каплиці Святого Станіслава в соборі Святого Антонія в Падуї. Відповідно до умов конкурсу, перед початком роботи провів рік в Італії, в Академії Флоренції, Римі, Венеції і Лоретто, де
    вдосконалював майстерність фрескового живопису під керівництвом Л. Сеітза.

    У Венеції Тадеуш Попель зустрів патріарха Джузеппе Сарто (майбутнього папу Пія X), чиї портрети малював і який
    нагородив його в 1905 титулом (cameriere di spada e cappa).

    1900 – закінчив роботи в каплиці в Падуї, які принесли Попелю таку популярність, що незабаром оздоблення костелів і церков стало основною сферою його діяльності. Також в 1900 році отримав замовлення на 40 картин для іконостасу церкви Народного дому у Львові. Готувався до цієї роботи сумлінно, вивчаючи церковне малювання в Києво-Печерській Лаврі.
    1900 – брав участь у заснуванні об’єднання «Молоде мистецтво» у Львові, яке допомогало молодим художникам і організовувало їх виставки, і також Спілки художників в Познані, де він сам виставлявся в 1908, 1910 і 1912 роках.
    1910 – в Кракові для святкування 500-річчя Грюнвальдської перемоги він з Зигмунтом Розвадовським намалював панораму Грюнвальдської битви – в данний час виставлена у Львівському Арсеналі.

  • Роботи
  • Тадеуш Попель. Ангел, 1890-ті; олія, полотно; NMWТадеуш Попель. У молитві радість Тори, 1890-ті; олія, полотно; JHIТадеуш Попель. В Татрах; олія, полотноТадеуш Попель. Схід сонця в лісі, 1890-ті; олія, полотно; NMWТадеуш Попель. Невільниця над Босфором, 1897; олія, полотно; ЛНГМТадеуш Попель. Пейзаж Татри 1890-ті; олія, полотно; NMWТадеуш Попель. Ескіз з натури пейзажа для Панорами Рацловіцької, 1894Тадеуш Попель. Фрески базиліки св Антонія в Падуї, 1899Тадеуш Попель. Ян з Дуклі благословляє захисників Львова від татар 1473, храм в ДукліТадеуш Попель. Ян з Дуклі рятує Львів від осади татар 1648, храм в ДукліТадеуш Попель. Капрі скелі Фаральоні, 1900; олія, полотноТадеуш Попель. Італійський пейзаж; олія, полотноТадеуш Попель. Озеро Морське Око 1900; олія, полотноТадеуш Попель. Пастух у лузі; олія, полотноТадеуш Попель. Пейзаж; олія, полотноТадеуш Попель. Сорренто море, 1904; олія, полотно; NMMGТадеуш Попель. Теодор Таловський професор ЛП, 1900-ті; олія, полотноТадеуш Попель. Молода жінка з трояндою; картон, оліяТадеуш Попель. Чоловічий портрет; олія, полотноТадеуш Попель. Портрет матеріТадеуш Попель. Портрет молодої жінки; 1900; олія, полотноТадеуш Попель. На сонці / Персики; папір, акварель, гуашТадеуш Попель. Ікони іконостасу церкви Преображення Львів, 1906Тадеуш Попель. Спокуса, розпис у Церкві Францисканців, 1905; КраківТадеуш Попель. Розпис у Церкві Францисканців, 1905; КраківТадеуш Попель. Розпис у Церкві Францисканців, 1905; КраківТадеуш Попель. Розпис у Церкві Францисканців, 1905; КраківТадеуш Попель. Розпис у Церкві Францисканців, 1905; КраківТадеуш Попель. Розпис у Церкві Францисканців, 1905; КраківТадеуш Попель. Голгофа, 1907; олія, полотно; для костелу Бернандинів у Львові, тепер у КраковіТадеуш Попель. Грюнвальдська битва, 1910; олія, полотно; Львівський історичний музей

Інші профілі

Ілля Тодуркін

Ілля Тодуркін

Ілля Тодуркін звертається до графіки та скульптури, як до практики створення артефактів, що відображають відчуття або міркування, мають властивості пам’яті та стають носіями особистого досвіду

Марʼян Внук

Марʼян Внук

Досконале володіння реалістичною пластикою та досвід роботи з монументальною скульптурою дозволили Марʼяну Внуку посісти місце в дисципліні, нав’язаній соцреалізмом, одним із провідних творців якого він став

Денис-Лев Іванцев

Денис-Лев Іванцев

Для другої половини 30-х років картинам Дениса-Льва Іванцева притаманний абстрактно-філософський зміст. Наприкінці 30-х років — початку 40-х з’явився пейзажний живопис митця. До монументальної спадщини Дениса Іванцева належать розписи в українських церквах у Галичині

вверх