Юліан Буцманюк

Юліан Буцманюк

 • 3 липня 1885, с. Сморжів (тепер Львівськоа обл.) – 30 грудня 1967, Едмонтон (Канада)
 • Краківська академія мистецтв
 • Живописець, графік, художник-монументаліст, учень Модеста Сосенка. Релігійному живопису Юліана Буцманюка притаманні традиційні форми з елементами модерних стилів, зокрема віденської сецесії

  Навчався в гімназії, відвідував фахову школу з мистецьким нахилом при львівському Промисловому музеї. Щойно молодий художник оволодів малярською технікою, отримав запрошення працювати над серйозними замовленнями від свого вчителя Тадеуша Рибковського.

  1904 – разом з Тадеушем Рибковським та Юліаном Макаревичем виконав настінні розписи в читальному залі Наукової бібліотеки Львівського Національного університету імені Івана Франка (вул. Драгоманова, 5)
  1906 – знайомство із Модестом Сосенком, початок спільної праці над стінописом церкви села Конюхи на Бережанщині. Модест Сосенко високо оцінив обдарованість Юліана Буцманюка і згодом посприяв його вступу до Краківської академії мистецтв.
  1910 – розписи в церкві Успіння Божої Матері в селі Славсько, виконані разом з Модестом Сосенком (знищені у травні 2019 року під час ремонтних робіт під керівництвом о. Андрія Петришина)
  1908-1914 – навчання у Краківській академії мистецтв, викладачі за фахом: Леон Вичулковський, Йозеф Мегоффер, Яцек Мальчевський, Станіслав Дембіцький, Теодор Аксентович.
  1911 – отримав стипендію митрополита Андрея Шептицького як асистент Модеста Сосенка у розписах церков Галичини, завдяки стипендії відвідав Мюнхен, Рим, Мілан, Флоренцію.
  1912 – брав участь у реставрації Марійського костелу в Кракові, виконуючи роботи зі стінопису та вітража
  1914 – з початком Першої світової війни записався у легіон Українських січових стрільців, став одним із активних дописувачів Пресової Кватири, фоторепортером. Юліан Буцманюк був головним дизайнером символіки та відзнак легіону.
  до 1919 – воював в Українській галицькій армії. Був декілька разів поранений. Ранги: сотник УСС, отаман Армії УНР.
  1920 – створив символічний живописний твір «Смерть художника», у пам’ять про Модеста Сосенка і втрачену дружбу (через портрет дружини Модеста Сосенка, який раніше написав Юліан Буцманюк, після чого між художниками стався конфлікт і припинилася співпраця)
  1920–1923 – перебував у таборах для інтернованих в Чехословаччині
  1923-1927 – після ліквідації таборів продовжив навчання в Празькій академії мистецтв
  1927 – повернувся до Львова, одружився з Іриною Чайківською
  від 1927 – викладач малювання товариства «Рідна школа» у Львові
  1931–1939 – виконав розписи в стилі українського модерну в церкві отців василіян у Жовкві (тепер Монастир Різдва Христового і церква Серця Христового)
  1941 – емігрував до Кракова,
  1941–1944 – працював редактором Українського видавництва в Кракові
  Далі переїхав до Відня та Мюнхена.
  1950 – емігрував до Канади
  1956 – заснував у Едмонтоні мистецьку школу-студію малярства
  1957-1967 – виконав розписи інтер’єру Українського кафедрального собору св. Йосафата в Едмонтоні

  У Львівській національній галереї мистецтв зберігається кілька робіт художника, зокрема, картина «Перед бурею» (бл. 1905).

 • Роботи
 • Юліан Буцманюк. Святий Йосафат; ЛНГМЮліан Буцманюк. Василій Великий; ЛНГМЮліан Буцманюк. Смерть художника, 1920Юліан Буцманюк. Іван ПастернакЮліан Буцманюк. Портрет молодої жінки

Інші профілі

Осип Васьків

Осип Васьків

Авангардний живописець та графік. Осип Васьків захоплювався стародавньою грецькою, римською, єгипетською міфологіями та вчив санскрит, а також вивчав східні вчення, малював Конфуція, Будду

Іван Сколоздра

Іван Сколоздра

Майстер живопису на склі та малої керамічної скульптури. Художник-самоук, Іван Сколоздра навіть пензлики для малювання робив сам. Заслужений майстер народної творчості України

Ярослав Пстрак

Ярослав Пстрак

Працював ілюстратором у гумористично-сатиричних журналах, ілюстрував читанку західноукраїнського письменника Антона Крушельницького, зробив ілюстрації до повістей Миколи Гоголя, Івана Франка та інших письменників. За його малюнками було видано більше сотні листівок. У творчій спадщини Ярослава Пстрака чимало живописних пейзажів Прикарпаття. У ряді картин митець відтворив архітектурні пам’ятки Львова

вверх