Яніна Райхерт-Тот (Janina Reichert-Toth)

Яніна Райхерт-Тот (Janina Reichert-Toth)

  • 22 червня 1895, Старий Самбір — 1986, Краків
  • Краківська академія мистецтв
  • Львівська скульпторка початку ХХ століття. Роботам Яніни Райхерт-Тот притаманні риси стилю ар-деко

    Батько — Юзеф Райхерт, судовий радник у Львові. Мати — Антоніна Кіларська.
    1907 – родина Райхертів з маленькою Яніною переїжджають до Львова, де майбутня скульпторка навчається у приватній гімназії ім. Словацького. Оселились у будинку на вулиці Курковій, 25 (тепер – вул. Лисенка), у кам’яниці, яка належала її дідусеві по лінії матері – знаному львівському окулісту і лікарю Йозефу Кіларському.
    1914 – внаслідок Першої світової війни й окупації Львова російськими військами, родиною Райхерт вимушена була покинути Львів, і своє навчання Яніна завершувала у Брно, де й здала матуру (іспит зрілості)
    1915-1918 – навчання у Львівській художньо-промисловій школі на відділі декоративної скульптури
    1910-ті-1920-ті – робота в скульптурній майстерні Людвіка Тировича
    1919 – Райхерт виграла дворічну стипендію Фонду Янушевських, призначену “на вдосконалення майстерності в скульптурі”. Однак відмовилася від неї на користь здобуття вищої освіти в Краківській Академії мистецтв.
    1919—1921 – навчання у Краківській академії мистецтв у Константина Лащки

    Яніна належала маленького кола жінок, які одними з перших отримали змогу навчатись у Краківській академії мистецтв. Відповідне рішення було ухвалено 1918 року і у 1919 році у Кракові уже навчалось 17 студенток. Серед них: Зофія Балтарович-Дзелінська, Софія Марсувна, Наталія Мілан, Ольга Невська, Романа Серезневська і власне Яніна Райхерт.

    1919 – дебютувала на II Виставці Союзу польських мисткинь
    1921 – повернення до Львова після навчання. Райхерт працювала вчителькою малюнка в жіночій гімназії сестер-назаретянок, потім – в Державній жіночій професійній школі, і зрештою – у Вищій школі домашнього господарства для жінок на Снопкові.
    1920-ті-1930-ті – робота у власній майстерні на вулиці Курковій (нині – вул. Лисенка). Житловий будинок до 1939 року був родинною кам’яницею родини Райхертів.
    1923—1925 – до творчої спадщини цього періоду належать декоративні голови на фасаді Лабораторного корпусу Механічного факультету Львівської політехніки на нинішній вулиці К. Устияновича
    1927 – у львівському Промисловому музеї Товариством приятелів мистецтва організована виставка робіт львівських митців, зокрема, картин Івана Труша, Антонія Бартковського, графіки Леона Вичолковського, архітектурних проектів Йозефа Авіна і скульптурних робіт Яніни Райхерт (скульпторка представила 22 роботи: портрети, моделі фігур до проекту вівтарю собору Святої Марії Магдалени у Львові (автор проекту вівтаря – Мінкєвич), а також проект надгробка). Яніна вперше отримала чудові відгуки, а зароблені від продажу робіт з виставки гроші дозволити їй звільнитися з педагогічної роботи та здійснити подорож до Італії.

    Відомі два надгробки на Личаківському кладовищі авторства Райхерт. Обидва замовлення датовані 1927 роком. У партнерстві з архітектором Вітольдом Равським Яніна Райхерт виконала надгробок на могилі студента Людвіга Ральського (поле 58). Юнак загинув під лавиною в квітні 1931 року в Славську. Скульптурна композиція виконана в стилі ар-деко. Менш відомою є скульптура, яку встановили над гробівцем родини Шайновських (35 поле). Це фігура жінки, з закритим обличчям, яка оплакує померлих.

    1931-1935 – виготовлення скульптур для костелу Святої Єлизавети (Святої Ольги і Єлизавети), який збудували в 1904-1907 роках за проектом Теодора Тальовського. В 1930 році тимчасовий головний вівтар вирішили замінити на новий у стилі ар-деко. Його авторами були архітектори Людомил Дюркович, Юзеф Шостакевич та скульпторка Яніна Райхерт-Тот. До наших днів збереглися скульптури ангелів, св. Єлизавети, св. Станіслава, бл. Якова Стрепи (всі скульптури або частково знищили або, якщо навіть й відновили, то вони ледь нагадують оригінал).

    1936 – вийшла заміж за скульптора Фридерика Тота (Fryderyk Toth).
    1937 – після одруження перенесла майстерню у нову віллу на вул. Одровонжів 4 (нинішня назва — вул. Літня).
    1924—1939 – працювала над численними замовленнями від Римо-католицької церкви. Внаслідок окупації Львова Радянським Союзом у 1939 році, монументальні проекти Марії Райхерт-Тот не було завершено.
    1939 – Фредеріка Тота, як колишнього офіцера, заарештували, але попри це і він, і Яніна уникли виселення. Яніна і Фредерік вступаили до радянської Спілки художників.
    1940 – почала працювати на щойноствореній Львівській кераміко-скульптурній фабриці (вул. Мучна, 32)

    З радянського періоду відомі роботи Райхерт: скульптура Пушкіна, голова червоноармійця, портрет гуцулки, а також барельєфи на театрі Лесі Українки (або Занковецької), виконані в стилі реалізму. Деякі з них виставлялися в Москві на виставці “Ленін, Сталін, Україна”, а в 1940-1941 роках Райхерт також їздила до Москви у складі львівської делегації разом з Іваном Трушем.

    1943 – Гестапо виселило Тотів з вілли на Одровонжів і конфіскувало майно, яке там було. Тоти повернулися в квартиру на Курковій. Фредерік Тот активно співпрацював з польським підпіллям у Львові, а після повернення до Львова радянської армії його вдруге був заарештували.
    В березні 1946 року Тоти вирішили назавжди залишити Львів. Вони добиваються дозволу на вивезення своїх творчих робіт та обладнання майстерні. Разом з особистим майном все це зайняло піввагона товарного поїзда.

    4 травня 1986 Яніна Райхерт-Тот подарувала 97 скульптур (власних і чоловіка Фридерика) владі Нового Сонча. Твори зберігаються в ратуші міста і досі не експонуються.
    Померла 1986 року у Кракові.

  • Роботи
  • Яніна Райхерт-Тот. Маска; бронза, h-24Яніна Райхерт-Тот. Ева, 1925; бронзаЯніна Райхерт-Тот. Голова ангела, 1925Яніна Райхерт-Тот. Маскарон на фасаді Лабораторного корпусу Механічного факультету Львівської політехнікиЯніна Райхерт-Тот. Рельєф гробівця родини Ральських на Личаківському цвинтарі, бл. 1931
    Яніна Райхерт-Тот. Фігури ангелів. Костел святої Марії Магдалини, ЛьвівЯніна Райхерт-Тот. Китайська маска, 1957

Інші профілі

Ілля Тодуркін

Ілля Тодуркін

Ілля Тодуркін звертається до графіки та скульптури, як до практики створення артефактів, що відображають відчуття або міркування, мають властивості пам’яті та стають носіями особистого досвіду

Марʼян Внук

Марʼян Внук

Досконале володіння реалістичною пластикою та досвід роботи з монументальною скульптурою дозволили Марʼяну Внуку посісти місце в дисципліні, нав’язаній соцреалізмом, одним із провідних творців якого він став

Денис-Лев Іванцев

Денис-Лев Іванцев

Для другої половини 30-х років картинам Дениса-Льва Іванцева притаманний абстрактно-філософський зміст. Наприкінці 30-х років — початку 40-х з’явився пейзажний живопис митця. До монументальної спадщини Дениса Іванцева належать розписи в українських церквах у Галичині

вверх