16-17 грудня у Львові відбудеться четвертий Міжнародний фестиваль архітектури та мистецтв ВЕЖА+. Війна не зупинила архітектурне життя України — хоча більшість проєктів поставлено на паузу і багато фахівців шукають замовлення за кордоном, з початком осені професія, здається, відроджується.
Сотні споруд на деокупованих територіях потребують відновлення, а багато міст, які ще не звільнені, треба відбудовувати наново. Яким був 2022 рік в українських архітектурі, урбанізмі та дизайні й що чекає на ці сфери в 2023 році, обговорять досвідчені фахівці з України і Європи на фестивалі ВЕЖА+. До участі запрошують архітекторів, урбаністів, дизайнерів і представників інших творчих професій, які замислюються над тим, якою має виглядати Україна майбутнього. Вхід вільний.
Перший фестиваль ВЕЖА відбувся влітку 2018 року. Під час пандемії захід проводили в онлайн-форматі, а російське вторгнення загалом поставило під сумнів проведення заходів подібного формату по всій Україні.
«Наш фестиваль завжди був святом, проводився паралельно з Днем архітектури України в червні та липні», — розповідає співзасновник ВЕЖІ, архітектор, голова Львівської спілки архітекторів у 2017-2020 роках Богдан Гой. Разом з ним фестиваль проводять Оксана Шумелда, Юлія Шемчук, Олена Нікітенко, редакторка журналу «Пріма інтер’єр» Ірина Пріма, арт-менеджерка ВЕЖІ+ 2022 Ангеліна Єфименко. «Зараз нам усім, звісно, не до свят. Але ми розуміємо, що є попит на обмін досвідом, потреба у майданчику для дискусії. Зараз навіть більше, ніж будь-коли», — продовжує Богдан Гой.
Війна буде лейтмотивом багатьох подій цьогорічної ВЕЖІ+, особливо у перший день фестивалю: співзасновник фестивалю Богдан Гой нещодавно повернувся у Львів з Херсону, де вивчав звільнене від окупації місто для його майбутньої відбудови; про відновлення рідного Харкова говоритиме відома архітекторка і волонтерка Ольга Клейтман, про архітектурну освіту під час війни розповість архітектор засновник Харківської Школи Архітектури Олег Дроздов, (ХША релокована й працює зараз у Львові, як і сам Дроздов). Про Україну як авангард для Європи розкажуть французький архітектор Мартін Дюпланьє і архітектурний фотограф з Німеччини Йохан Зердун. Керівник мистецького центру Kultura Futura (Краків, Польща) Александр Яніцький доповідатиме про нові виклики 2022, пов’язані з війною, і український фактор в роботі центру. А архітектор, митець, мистецтвознавець, культуролог Павло Гудімов модеруватиме дискусію «Мистецький Фронт» про Мистецтво як потужну зброю під час війни. Про сьогодення архітектури і будівництва, а також про участь Національної спілки архітекторів України у прийнятті рішень в галузі будівництва говоритиме архітекторка, заступниця голови в Архітектурній Палаті НСАУ Анна Кирій. Також в рамках ВЕЖІ+ відбудеться благодійний ярмарок для допомоги ЗСУ і фотовиставка реалізованих до і під час війни проєктів архітекторів з різних міст України.
Ще однією важливою темою ВЕЖІ+ буде реставрація. Перші фестивалі ВЕЖА проходили у Пороховій Вежі — звідси взялася й назва фестивалю. Але цьогоріч, враховуючи необхідність безпеки учасників і електропостачання, організатори обрали місцем проведення заходу ревіталізований простір KIVSH (вул. Шевченка, 120). Раніше тут були австрійські військові казарми й завод, а в лютому 2022 року тут з’явилися кав’ярні, коворкінги, офіси. Про реновацію KIVSH і реставрацію Золочівського замку, особливість і складність реставрації архітектурних пам’яток загалом й у Львові зокрема, говоритимуть під час дискусії в рамках проєкту «Архітектура Перемоги» засновниця Львів Арт Центру Ляна Мицько, головний архітектор міста Ужгорода Олег Боршовський, архітектор, експерт в реставраційній діяльності Марко Савицький та інші фахівці.
Програма* фестивалю ВЕЖА+
* – у програмі можливі зміни
16 грудня
Тема дня: ВІЙНА: АРХІТЕКТУРНИЙ ВИМІР
Креативний простір KIVSH (вулиця Шевченка, 120)
11:00 Відкриття фестивалю. Оголошення програми
(Лекторій 3-го поверху)
11:30 Дискусія: «Архітектори в час війни». Теорія, Практика, Освіта
Модератор Богдан Гой, архітектор, директор компанії А7 architects
(Лекторій 3-го поверху)
12:30 Олег Дроздов (Харків-Львів), архітектор, Міжнародна студія архітектури та урбанізму Drozdov&Partners, засновник Харківської Школи Архітектури
«Яке майбутнє ми чекаємо, до чого готуємося? ХША – нові місії»
(Лекторій 3-го поверху)
12:30 Дискусія в рамках відео-проєкту АРХІТЕКТУРА ПЕРЕМОГИ: «Реставрація чи руйнація? Що не так з архітектурною реставрацією культурних пам’яток в Україні»
Модератор Марко Савицький – архітектор, експерт в реставраційній діяльності
(Лекторій 1-го поверху)
13:30 Yohan Zerdoun (Німеччина-Франція), архітектор, архітектурний фотограф
«Архітектурна фотографія: Минуле, Теперішнє, Майбутнє». Війна та інструмент фотографії для пам’яті та реконструкції
(Лекторій 3-го поверху)
14:00 Перегляд документальної стрічки режисера Олексія Радинського «Колір фасаду синій»
(Лекторій 1-го поверху)
14:30 Олексій Образцов (Дніпро), архітектор, архітектурна майстерня ArchObraz
«ArchObraz. Дніпро 2022»
(Лекторій 3-го поверху)
15:30 Ольга Клейтман (Харків), архітекторка, SBM studio
«Хто змінить Харків: Фостер, локальні архітектори, мер, чи громади?»
(Лекторій 3-го поверху)
16:30 Martin Duplantier (Париж, Франція), архітектор, Martin Duplantier Architectes, президент AMO (Національна Асоціація Архітекторів і Девелоперів Франції)
«Енергетика та архітектура: Україна як авангард Європи»
(Лекторій 3-го поверху)
17:30 Александр Яніцький (Краків, Польща), керівник мистецького центру Kultura Futura у Кракові
«Мистецький центр Kultura Futura: нові виклики 2022, пов’язані з війною, і український фактор в роботі Центру»
(Лекторій 3-го поверху)
18:30 Дискусія: «Мистецький фронт». Мистецтво як потужна зброя під час війни.
Модератор Павло Гудімов (Київ-Львів), мистецтвознавець, колекціонер, куратор мистецьких проєктів
(Лекторій 3-го поверху)
19:30 Завершальна фотосесія
17 грудня
Тема дня: АРХІТЕКТУРА НОВОЇ УКРАЇНИ. ВІДБУДОВА
Креативний простір KIVSH (вулиця Шевченка, 120)
10:00 Анна Кирій (Київ), архітекторка, Архітектурно-проєктна група Анни Кирій, Заступник голови Архітектурної Палати НСАУ
«Участь НСАУ в 2022 році у прийнятті рішень в галузі будівництва. Чи стала НСАУ суб’єктною спільнотою з артикульованим інтересом?»
(Лекторій 3-го поверху)
11:00 Володимир Йосипчук, архітектор, AVR Development: «Проєкт ревіталізації Львівського заводу автонавантажувачів – KIVSH»
(Лекторій 3-го поверху)
Екскурсії об’єктами Львівщини
13:00 Парк сучасної скульптури PARK 3020 (Стрілки, Львівська область) Екскурсія
Презентація Рецепції авторами проєкту архітекторами Сергієм Губарем і Аліною Саніною
14:00 Артцентр Павла Гудімова Ya Gallery Lviv (вул. Шота Руставелі, 8). Виставковий проєкт Володимира Костирка «Lemberg Style»
15:00 Багатофункціональний комплекс EMILY Resort (м. Львів-Винники, вул. Хмельницького, 9Б)
Оглядова екскурсія територією з Головним архітектором проєкту Андрієм Ігнатюком, Архітектурно-будівельна компанія 5F studio
Конференц зала EMILY Resort (м. Львів-Винники, вул. Хмельницького, 9Б)
16:00 Презентація архітектурної концепції EMILY Resort
Андрій Ігнатюк, Архітектурно-будівельна компанія 5F studio
17:00 Презентація інтер’єрної концепції EMILY Resort
Володимир Непийвода, YOD Group
18:00 Презентація сценарію освітлення території EMILY Resort
Микола Каблука, світловий дизайнер, компанія Expolight
19:00 Урочисте завершення фестивалю, підбиття підсумків
21:00 – Повернення до Львова
* у програмі можливі зміни
Інше у потоці
У Львові триває оцифрування давніх писанок
Чутлива спадщина: створення тактильної експозиції барельєфів «Чотири стихії»
Периферії/Peripheries : перекази виставок