Фотографії Олександра Глядєлова, Владислава Краснощока, Олени Субач, Владислави Соловйової та Ігоря Бондаренка представили у штаб-квартирі Світового банку у Вашингтоні, округ Колумбія. Роботи, створені з моменту початку повномасштабного російського вторгнення 24 лютого 2022 року, експонуються на виставці «Мистецтво справлятися з війною», під кураторством ГО «Музей Сучасного Мистецтва» та Мистецької програми Світового банку.
П’ять фотографів — п’ять особистих реакцій на війну. Разом вони створюють образ війни, близький до реальності, який передає набагато більш нюансований емоційний діапазон, ніж це можна відобразити в ЗМІ. Ігор Бондаренко вчить бачити красу та надію відродження життя там, де війна дозволяє розгледіти лише смерть. Класик документальної фотографії Олександр Глядєлов лікує цей світ, віддзеркалюючи нам правду про нього. Владислав Краснощок силою своєї художньої мови перетворює сьогоднішню війну в Україні на позачасовий архетип війни. Наближає її досвід до глядача.Наймолодша учасниця виставки Владислава Соловйова пише відвертий щоденник свого дорослішання всередині війни.
На думку організаторів виставки, фотографії зі Львова авторства Олени Субач дають урок вразливості, ніжності та любові до всього, що має непідробну цінність.
«Після 24-го ми всі зрозуміли, що світ поділився на До та Після, весь попередній досвід та мова втратили будь-який сенс. Але пізніше прийшло розуміння, що потрібно вибудовувати дещо нове, це було як блукання в темряві та складання уявлення про світ наосліп. Я почала фотографувати просто документально, розуміючи, що ця концентрована історія, яка зараз розгортається перед нами, мусить бути зафіксована. Мене дуже вразили ті титанічні зусилля, які доклали реставратори та інші небайдужі люди до збереження культурної спадщини. Це ще одна із сторін війни – не дати знищити нашу культуру, те, що робить нас тими, хто ми є,» – розповідає про свою участь в проєкті Олена Субач.
Візуальне рішення для виставки «Мистецтво справлятися з війною» створив український художник Саша Курмаз. Виставкові копії робіт, представлених в експозиції, увійдуть до мистецького зібрання Світового банку, в якому досі був лише один твір українського автора – робота харківського графіка Павла Макова.
Проєкт, що вперше презентує українське сучасне мистецтво на рівні однієї із найповажніших наднаціональних інституцій світу, організований спільними зусиллями Мистецької програми Світового банку, Офісу виконавчого директора з питань України (EDS19) та регіону Європи та Центральної Азії разом із громадською організацією «Музей Сучасного Мистецтва» на основі проєкту «Мистецтво воєнного стану. Архів», спрямованими на підтримку Українського мистецького фонду екстреної допомоги.
Виставка «Мистецтво справлятися з війною» є частиною публічної програми проєкту «Мистецтво воєнного стану. Архів», започаткованого ГО МСМ після 24 лютого. Щодня Ольга Балашова, Галина Глеба та Тетяна Лисун ведуть кураторське спостереження за українськими митцями, які реагують на війну мистецтвом, поширюючи свої твори в соціальних медіа. Роботи з Архіву наразі представлені також на 59-й Венеційській бієнале сучасного мистецтва рамках спеціального проєкту Piazza Ucraina. Наповнення Архіву триватиме до скасування режиму військового стану в Україні.
Фото та матеріали зі сторінки ГО МСМ
Інше у потоці
У Львові триває оцифрування давніх писанок
Чутлива спадщина: створення тактильної експозиції барельєфів «Чотири стихії»
Периферії/Peripheries : перекази виставок