Михайлина Стефанович-Ольшанська

Михайлина Стефанович-Ольшанська

  • 1895, с. Старява — 1975
  • Учениця та послідовниця Петра Холодного, Михайлина Стефанович-Ольшанська займалась реставрацією ікон та іконописом, графікою. Також дизайнувала костюм, а саме – жіночі капелюхи

    Середню освіту, згідно з традицією, яка склалася в українських галицьких священичих родинах, Михайлина Стефанович-Ольшанська здобула в Інституті для дівчат у Перемишлі.

    1921 – знайомство з художником-монументалістом, проектантом ужиткового мистецтва та педагогом Петром Холодним.
    1921-1922 – після падіння УНР Петро Холодний емігрував до Тарнува (тепер у Польщі), а звідти переїхав до Миколаєва, де проживав у домі Стефановичів.

    У 1922 Петро Холодний переїхав до Львова, де зініціював створення Гуртка діячів українського мистецтва. Гурток об’єднав художників, літераторів та архітекторів і проіснував до 1927 р. Відтоді Михайлина Стефанович-Ольшанська почала вивчати малярство і графіку безпосередньо під керівництвом Петра Холодного.

    Під безпосереднім наглядом відомих мистецтвознавців І.Свенціцького та В.Пещанського вона почала працювати над реставрацією українських ікон у Національному музеї.

    з 1923 – виставки у Львові, Римі, Софії, Чикаго, Нью-Йорку та ін.
    1934 – мисткиня відгукнулася на конкурс «Творімо українське мистецтво!», проголошений у Львові Союзом українок

    Розробляючи сучасні моделі одягу за мотивами історичного костюма в кооперації «Труд» у 1920—1930-х роках, Михайлина Стефанович-Ольшанська завершувала костюми розробкою головних уборів — шапочками, капелюшками відповідно тогочасній моді. В кооперації «Труд», авторитетній для українців кравецькій школі (1900 — 1913; 1941 — 1944) працювали майстерні одягу, серед яких — цех капелюшків під керівництвом Марії Дрогомирецької.

    Під час Другої світової війни деякий час працювала у Кракові над ілюструванням книжок, потім у Німеччині брала участь у виставках, що принесли їй членство в «Freie Künstler Union».

    1944 – разом з родиною емігрувала. Спочатку Ольшанські зупинилися в таборі для переміщених осіб в Бамбергу (Німеччина)
    1950 – емігрувала до США, де встановила контакти з американським мистецьким світом, виконувала портрети, писала поезію, перекладала українською твори світової літератури.

Інші профілі

Антон Ткаченко

Антон Ткаченко

Антон Ткаченко досліджує тему особистої пам’яті та пам’яті міста, велику увагу у своїх проєктах приділяє архітектурі й організації простору. Митець працює зі знайденими об’єктами та вторинно використаними матеріалами, як-от скло, тканина, фотографії, афіші, тексти, плани виставкових приміщень, документації виставок, пам’ятні речі

Віталій Матухно

Віталій Матухно

Куратор та митець із Лисичанська. Працює з аналоговою і цифровою фотографією, цифровим колажем, експериментальною музикою. Основні теми робіт: дослідження постіндустріального пейзажу Луганщини й Донеччини та процесу деіндустріалізації загалом. Працює зі зникаючою пам’яттю та робить спроби її зберегти, рефлексує про свій досвід життя у «вмираючому» місті

Марія Богомолова

Марія Богомолова

Важливою складовою мистецької практики Марії Богомолової є дослідження матеріалів, що стають невіддільною частиною її графічних робіт. Більшість із них — це рослини, тканина й те, що винайдено у поєднанні людської праці та природних ресурсів. Матеріал стає активним учасником роботи та формує новий контекст розуміння твору

вверх