Петро Холодний

Петро Холодний

 • 18 грудня 1876, Переяслав — 7 червня 1930, Варшава
 • Київська рисувальна школа Миколи Мурашка
 • Представника імпресіонізму, Петра Холодного також називають засновником неовізантизму. Живописець, художник-монументаліст, графік, проектант ужиткового мистецтва, педагог.

  Родичі Петра Холодного з боку матері були художниками-іконописцями, які працювали переважно на Полтавщині.

  1897 – закінчення природознавчого факультету Київського університету за спеціальністю математика та мінералогія, викладав (з 1898) у Київській Технічній школі на кафедрі фізики.
  1906 – призначений директором комерційної школи у Києві
  з березня 1917 — директором першої української гімназії в Києві
  восени 1917 – запрошений до уряду УНР на посаду товариша Міністра освіти із дорученням розробити основи організації українського шкільництва, в тому числі і мистецького. Пізніше став міністром.

  1910-і – захоплення старовинним українським мистецтвом, під враженням від старовинних ікон, зокрема, в збірці Українського музею у Львові, і з часом Петро Холодний став знавцем української ікони і старовинних живописних технік
  з 1916 – почав використовувати стару іконописну техніку в релігійних та світських композиціях, яким він свідомо додавав стилістичні риси візантійської традиції, трансформуючи її в дусі сучасного йому модерного мистецтва.

  Після окупації УНР Петро Холодний разом з її урядом емігрував до Тарнува у Західній Галичині (Польща).
  1921 – переїзд до міста Миколаїв на Львівщині, у 1922 — до Львова. Того ж року, за ініціативою емігрантів зі Сходу України, у Львові створений Гурток діячів українського мистецтва — ГДУМ, який він очолив. Гурток об’єднував художників, літераторів та архітекторів, проіснував до 1927.

  1921—1922 – досвід реставрації ікони Божої Матері Зарваницької
  1924–1930 – працював над оздобленням однієї із найкращих пам’яток ренесансної архітектури Львова — Успенської церкви, для якої виконав ікони та вітражі. Петро Холодний в церкві Успіння Богородиці у Львові вперше в історії українського православного будівництва використав вітражні композиції.

  Ще 1910 на виставці українського мистецтва в Києві без відома художника показані його роботи. Свої твори, що представляють монументальне та станкове малярство, декоративне мистецтво, демонструє на львівських виставках 1922,1923, 1924, 1926 роках, а 1929 бере участь у виставці української книжкової продукції видавництва «Західна Україна».

  Під час свого перебування у Львові (1928), вирішив поїхати до Парижу з метою зібрати матеріал до майбутньої картини, що була б присвячена смерті Симона Петлюри. Зібрав необхідний йому матеріал, але задум залишився нереалізованим. Написав декілька наукових праць, що були видані коштом НТШ.

 • Роботи
 • Петро Холодний. Дружина в голубому, 1903Петро Холодний. Дзвоники, 1912Петро Холодний. Дівчина і пава, 1915Петро Холодний. Маки, 1919Петро Холодний. Зима в лісі, 1920Петро Холодний. На узліссі 1920-і; картон, оліяПетро Холодний. Двері іконостасу каплиці св Духа, 1920-іПетро Холодний. Царські врата капл св Духа Львів, 1920-і; НМЛПетро Холодний. Намісний ряд каплиці св Духа, 1920-іПетро Холодний. Намісний ряд каплиці св Духа, 1920-іПетро Холодний. Ескіз вітража, 1926; папір, акварельПетро Холодний. Вітражі церкви у Мражниці (Борислав), 1926Петро Холодний. Вітражі церкви Успіння у Львові, 1930Петро Холодний. Хутір, 1930; картон, олія

Більше фотографій робіт на Вікіпедії

Інші профілі

Євген Коршунов

Євген Коршунов

В основі творчого методу Євгена Коршунова — робота з локальною історією, абсурдом, міфотворчість. Серед медіа, з якими працює: живопис, рисунок, відеоарт. Образи, які створює митець, поєднують у собі концептуальний початок і тонку іронію

Едуард Балула

Едуард Балула

Медіа, з якими працює Едуард Балула: графіка, рисунок, офорт. Його художня практика вибудовується навколо таких тем, як травма, пам’ять, міграція; митець фокусується на фізіологічному переживанні тіла, що сплітається та поєднується з ландшафтом у єдиний організм

Михайло Зубчанінов

Михайло Зубчанінов

У своїх роботах через фотографічні серії висвітлює такі теми, як зв’язок «людина — людина», «людина — природа», «людина — суспільство». Народився в Грузії, у Тбілісі, виріс в Україні, у Запорізькій області

вверх