Михайлина Стефанович-Ольшанська

Михайлина Стефанович-Ольшанська

  • 1895, с. Старява — 1975
  • Учениця та послідовниця Петра Холодного, Михайлина Стефанович-Ольшанська займалась реставрацією ікон та іконописом, графікою. Також дизайнувала костюм, а саме – жіночі капелюхи

    Середню освіту, згідно з традицією, яка склалася в українських галицьких священичих родинах, Михайлина Стефанович-Ольшанська здобула в Інституті для дівчат у Перемишлі.

    1921 – знайомство з художником-монументалістом, проектантом ужиткового мистецтва та педагогом Петром Холодним.
    1921-1922 – після падіння УНР Петро Холодний емігрував до Тарнува (тепер у Польщі), а звідти переїхав до Миколаєва, де проживав у домі Стефановичів.

    У 1922 Петро Холодний переїхав до Львова, де зініціював створення Гуртка діячів українського мистецтва. Гурток об’єднав художників, літераторів та архітекторів і проіснував до 1927 р. Відтоді Михайлина Стефанович-Ольшанська почала вивчати малярство і графіку безпосередньо під керівництвом Петра Холодного.

    Під безпосереднім наглядом відомих мистецтвознавців І.Свенціцького та В.Пещанського вона почала працювати над реставрацією українських ікон у Національному музеї.

    з 1923 – виставки у Львові, Римі, Софії, Чикаго, Нью-Йорку та ін.
    1934 – мисткиня відгукнулася на конкурс «Творімо українське мистецтво!», проголошений у Львові Союзом українок

    Розробляючи сучасні моделі одягу за мотивами історичного костюма в кооперації «Труд» у 1920—1930-х роках, Михайлина Стефанович-Ольшанська завершувала костюми розробкою головних уборів — шапочками, капелюшками відповідно тогочасній моді. В кооперації «Труд», авторитетній для українців кравецькій школі (1900 — 1913; 1941 — 1944) працювали майстерні одягу, серед яких — цех капелюшків під керівництвом Марії Дрогомирецької.

    Під час Другої світової війни деякий час працювала у Кракові над ілюструванням книжок, потім у Німеччині брала участь у виставках, що принесли їй членство в «Freie Künstler Union».

    1944 – разом з родиною емігрувала. Спочатку Ольшанські зупинилися в таборі для переміщених осіб в Бамбергу (Німеччина)
    1950 – емігрувала до США, де встановила контакти з американським мистецьким світом, виконувала портрети, писала поезію, перекладала українською твори світової літератури.

Інші профілі

Ілля Тодуркін

Ілля Тодуркін

Ілля Тодуркін звертається до графіки та скульптури, як до практики створення артефактів, що відображають відчуття або міркування, мають властивості пам’яті та стають носіями особистого досвіду

Марʼян Внук

Марʼян Внук

Досконале володіння реалістичною пластикою та досвід роботи з монументальною скульптурою дозволили Марʼяну Внуку посісти місце в дисципліні, нав’язаній соцреалізмом, одним із провідних творців якого він став

Денис-Лев Іванцев

Денис-Лев Іванцев

Для другої половини 30-х років картинам Дениса-Льва Іванцева притаманний абстрактно-філософський зміст. Наприкінці 30-х років — початку 40-х з’явився пейзажний живопис митця. До монументальної спадщини Дениса Іванцева належать розписи в українських церквах у Галичині

вверх