Homo sapiens сформувався у ході довгого і складного історико-еволюційного прогресу. Група вчених університету Нью-Йорка дослідили, що насолоджуватися та цінувати мистецтво – також еволюціонна здатність
Протягом життя кожна людина в різний спосіб взаємодіє з мистецтвом. Живопис, музика, театр або кіно – тисячі років наш біологічний вид прагнув виразитись в художній формі.
Наші смаки не тільки суб’єктивні, вони також знаходяться під влпивом культурних норм, рівня освіти. Отже, в той час як все ж таки ми в чомусь приходимо до консесусу, більшість людей оцінює художні роботи по-різному.
У дослідженні під назвою The Brain on Art: Intense Aesthetic Experience Activates the Default Mode Network (опублікованому на ресурсі Frontiers in Human Neuroscience) йдеться про те, що дослідники провели серію сканувань мозку добровольців та проаналізували нейронну активність, стимульовану художніми творами. Команда прагнула з’ясувати, що визначає художній смак.
Групі з 16 спостерігачів були представлені зображення 109 творів з бази даних художнього музею (ось з цього каталогу). Учасники дослідження мали оцінити кожну картину за шкалою від 1 до 4, щоб відповісти на питання: “як сильно ця картина зворушує вас?”
Спостерігачі були проінструктовані “дати свою відповідь, на основі того, на скільки ви відчуваєте картину гарною, переконливою і потужною”.
Дослідники виявили, що найбільш зворушливі картини активували області мозку, які впливають “на оціночні та емоційні аспекти естетичного досвіду”.
Дослідники дійшли висновку, що “Спостерігачі мають сильні естетичні реакції на дуже різні набори зображень, і зворушуються зокрема зображеннями з дуже різних причин”.
Вчені пояснили, що спостерігачі продемонстрували аналогічні рівні активності мозку при перегляді подібних робіт. Вони віздзначають, що “Здатність бути естетично зворушливим безсумнівно універсальна”.
Експерти визнають, що необхідні додаткові дослідження, щоб з’ясувати, чому наші смаки різняться. Тим не менш, отримані наукові данні, що підтверджують нашу внутрішню зачарованість мистецтвом – важливе відкриття, яке підтримує ідею, що мистецтво має силу, щоб зв’язувати людей і різні культури.
Інше у потоці
У Львові триває оцифрування давніх писанок
Чутлива спадщина: створення тактильної експозиції барельєфів «Чотири стихії»
Периферії/Peripheries : перекази виставок