Розмова галериста Павла Гудімова та видавця Костянтина Кожемяки «Кому потрібні каталоги українських виставок? І за скільки…» в рамках 23 Форуму видавців у Львові
Повна версія розмови про видавництво мистецької літератури, про взаємини бізнесу та мистецтва, про молодих арт-критиків доступна для прослуховування:
Абсолютно вирвані з контексту цитати дискусії Павла Гудімова та видавця Костянтина Кожемяки «Кому потрібні каталоги українських виставок? І за скільки…»:
К.К.: Давайте поговоримо про те, що сьогодні в Україні не продається. І будемо намагатись з’ясувати, чому воно не продається. От, наприклад, книга Сари Торнтон «33 митці».
К.К.: В даному випадку, якщо ми ведемо мову про візуальне мистецтво, про візуальну культуру – це однозначно на папері. Якщо говорити про ціннісну складову каталогу, альбому візуального мистецтва – це однозначно з інвестиційної точки зору, за різними оцінками, до 30% плюс до вартості предмета мистецтва.
П.Г.: Є таке. Але у нас більшість законів не працює. І раніше, досить давно, ще років 5-10, був такий термін навіть по відношенню до мистецтва «ця робота є каталожна», тобто вона десь надрукована. Цей термін поступово зник. Звісно, якщо казати про провенанс або представлення художнього твору, це записується, що вона там надрукована. Але в Україні є певне знецінення отаких поліграфічних матеріалів. Все роздається. Автор друкує сам собі каталог на виставку до ювілею, роздає знайомим. А потім 300 папок, які залишилася, лежать в майстерні, гниють, а потім, коли він помирає, це все викидається на сміття. Приблизно ось така історія. І, звісно, є дві такі причини: сам продукт може бути неякісний, і він зроблений скоріше для сентиментального споживання, а друга, звісно, еліти настільки знищені, що ми з вами і візуальне мистецтво, і візуальну книгу і т.д. тримаємо в настільки маленькому відсотку споживання, що реальна ситуація з’являється, як тільки є можливість відчути якісь статистичні дані. Грубо кажучи: в Україні рідко яка мистецька книга друкується накладом 1000 екземплярів. Якщо ми кажемо про Німеччину, наклад 1000 екземплярів з самого початку є бібліографічною рідкістю, це я наклад за який не беруться видавництва, мінімальний наклад є 15 тис. екземплярів.
Новий тематичний майданчик на цьогорічному Форумі – Українська візуальна книга (УВК) – презентує унікальні художні альбоми, каталоги, артбуки, комікси та книги про мистецтво. Тут усі зустрічі присвячені книгам, у яких оформлення та художній супровід грають не менше значення, ніж сам текст.
Інше у потоці
У Львові триває оцифрування давніх писанок
Чутлива спадщина: створення тактильної експозиції барельєфів «Чотири стихії»
Периферії/Peripheries : перекази виставок