Полотно Марка Ротко «Чорне на темно-червоному» повернули в постійну експозицію лондонської галереї Тейт Модерн, після півторарічної реставрації.
7 жовтня 2012 року картину пошкодив Володимир Уманець, громадянин Польщі. Чорною фарбою він написав в правому нижньому куті полотна:
Vladimir Umanets.’12. A potential piece of yellowism
(«Володимир Уманець, 12. Потенційний твір йеллоуізма»)
Уманець не вважав свої дії вандалізмом і не намагався сховатися від правосуддя. Він запевняв, що вартість картини з його підписом через кілька років стане помітно вищою, ніж без неї. І радив не реставрувати твір.
Незадовго до акту вандалізму Уманець опублікував маніфест «йеллоуізму», в якому йдеться, що «твори йеллоуізму можуть походити на мистецтво, але такими не є».
Поляка звинуватили у завданні збитків на суму понад 8 тисяч доларів. Згодом Уманець визнав себе винним і був засуджений до двох років в’язниці.«йеллоуізма»
Чорнила, які використав засновник йеллоуізма проїли кілька шарів фарби і просочились крізь полотно. Реставратори 18 місяців відновлювали всі шари фарби.
13 травня 2014 року Ротко повернули в галерею. Оцінюється пошкоджена картина приблизно в 80 мільйонів доларів.
Того самого дня Уманець помістив в газеті The Guardian статтю, в якій вибачився за свій вчинок. Він назвав його «спонтанним рішенням» і «помилкою», оскільки він налаштував публіку проти йеллоуізму. Також він вирішив, що «псувати роботу такого художника, як Ротко, – неправильно».
Інше у потоці
У Львові триває оцифрування давніх писанок
Чутлива спадщина: створення тактильної експозиції барельєфів «Чотири стихії»
Периферії/Peripheries : перекази виставок