Антін Манастирський
- 2 листопада 1878, Завалів (Тернопільська обл.) — 15 травня 1969, Львів
- Львівська художньо-промислова школа,
Краківська академія красних мистецтв - Роботи
Видатний живописець і графік. Народний художник України (1957). Творчий доробок Антіна Манастирського налічує більше 2000 робіт: пейзажі, картини з історії і народних пісень.
Ряд картин пов’язаний з народною творчістю – рядки пісень стали назвами творів, а їх сюжети перейшли на холст («Ой під гаєм, гаєм», «Ой одна, я одна», «Ой там, під горою», «Засвіт встали козаченьки», «Ой ходила дівчина бережком»)
Жив і працював у Львові. Серед учнів: Володимир Воронюк. Антін Манастирський батько художника Вітольда Манастирського.
1900 – «Товариство для розвою руської штуки», членом якого був Антін Манастирський, виставляє його перші живописні твори
1953 – присвоєно звання заслуженого діяча мистецтв УРСР
1957 – присвоєно звання народного художника України
До найкращих творів у портретному жанрі дослідники відносять: «Портрет матері», «Портрет тестя», «Портрет Т. Г. Шевченка», «Автопортрет», «Запорожець», «Паламар», «Дідусь із Смерекова».
Також виділяють популярні роботи: «На водопої», «На могилі», «Ой під гаєм, гаєм», «Прощавайте, товариші», «Вчора і сьогодні», «Розвідники» та багато інших.
У значному доробку митця є роботи, присвячені духовному мистецтву. У національному заповіднику «Давній Галич» є відреставрована Успенська церква, іконостас якої виконаний Манастирським. Також виконав ікони іконостасу у с. Літятин на Бережанщині (1939).
Окремо слід згадати про роботу Антіна Манастирського у сфері книжкової ілюстрації, до якої він мав особливе ставлення. Так, у 1925 році художник ілюстрував «Милу книжечку» Іванни Блажкевич.
Роботи зберігаються у музеях Львова, Києва, Полтави, Дніпропетровська, Миколаєва, у приватних колекціях.