Продовжуємо серію публікацій: #стомузеїв ❤️. Авторки проєкту Анна Манюк та Оленка Ябчанка відвідують львівські музеї та доносять мистецтво в маси найпростішим способом. Цього разу огляд музею Палац Потоцьких.
Палац Потоцьких – одна з філій Львівської національної галереї мистецтва ім. Бориса Возницького (вул. Коперника, 15). Безсумнівно, палац графів Потоцьких – один з найбагатших і найпопулярніших музеїв Львова. Він безліч разів ставав майданчиком для кінозйомок і впродовж років залишається в топі найвідвідуваніших музеїв нашого міста. Крім того, це одна з найцікавіших архітектурних пам’яток.
Палац є прототипом резиденцій короля Людовіка XIV і його визначають як «бароковий класицизм». Палац був задуманий для парадних прийомів і зустрічей, в ньому було передбачено все для цього: численні вітальні, широкий двір для карет. Головний фасад від вулиці Коперника відокремлюють масивні ковані ворота, з обох боків яких є флігелі для сторожа. Зі сторони заднього фасаду палац має терасу, заокруглені сходи з балюстрадою спускаються прямо в парк, який, між іншим, ще зберіг дерева насаджені Потоцькими.
Інтер’єр палацу оформлений вже в стилі Людовика XVI. Блакитний зал, Дзеркальний, Червоний… Справжнє захоплення викликає блакитна вітальня — колишня їдальня графа. Стіни затягнуті шовковими шпалерами відповідного кольору, вражаюче багато ліпнини. Каміни, прикрашені позолоченою бронзою, різнокольоровий мармур, парадні дзеркала, деякий настінний живопис зберігся до наших днів. Але на жаль, більшість предметів інтер’єру та всі твори мистецтва, нащадок Потоцьких Альфред III забрав з собою, коли покинув палац після радянської окупації Львова в 1939 році. Але завдяки колекціонерам та з ініціативи громадськості зараз ми все таки маємо збірку експонатів, які відтворюють інтер’єри того часу.
Хочу повернутись до палацу Потоцьких, як до картинної галереї. Якщо перший поверх – про інтер’єри, то другий повністю присвячений живопису та скульптурі. І хоч значних втрат галерея зазнала у часи Другої світової війни, зараз колекція є чи не найбільшою в Україні. В цій філії Львівської національної галереї мистецтва ім. Бориса Возницького розмістили «Європейське мистецтво 14-18 ст.». Тут варто звернути увагу на роботи кількох представників голландського живопису, іспанських, французьких та австрійських художників, а ще на дуже добру за наповненням добірку творів польських та італійських майстрів. Особливими надбаннями галереї є картина Жоржа де Ла Тура «Платіж» та робота Франсіско Гойї «Маха на балконі».
Словом, описувати всі ці красоти можна довгими текстами, але якщо ви виділите дві години на похід сюди, то точно не пошкодуєте 🙂
Ціна квитка 90 грн, +200грн екскурсія.
Час роботи 11:00 – 17:00, сб-нд 10:00 – 18:00
Понеділок вихідний.
Як то часто буває, найкращі ідеї спонтанні і прості. І ця історія почалась, коли Оленка Ябчанка запитала в в своєї подруги Анни Манюк: “тобі відомо, що у Львові більше ста музеїв?”. Анну ця інформація не здивувала: “Оскільки я знаю що у Львові дуже багато маленьких музеїв, музеїв-садиб, квартири, в яких жили відомі діячі, а це дуже велика кількість, оскільки Львів завжди притягував до себе митців, це всім відомо. Потім я запропонувала Оленці відвідати всі ті музеї, непоспішаючи, коли є час і бажання. Ми дуже захопились ідеєю і тепер ходимо в музеї раз або двічі на тиждень, якщо ми у Львові. Вона заливає сторіси, я роблю публікації в межах фейсбук”. Слідкувати за проєктом можна на сторінці в instagram 100__museums або за хештегом #стомузеїв у facebook.
Інше у потоці
У Львові триває оцифрування давніх писанок
Чутлива спадщина: створення тактильної експозиції барельєфів «Чотири стихії»
Периферії/Peripheries : перекази виставок