Вимушена соціальна ізоляція, зумовлена пандемією коронавірусу Covid-19, спричиняє неабиякий дискомфорт та підвищує рівень тривожності. Водночас чисельні дослідження доводять, що споглядання творів мистецтва сприяє гармонізації емоцій. В цей бентежний час пропонуємо список онлайн ресурів, які розповідають про львівське, українське та світове мистецтво
Львів
Про практики мистецького концептуалізму, що існували у Львові наприкінці 1980х — початку 1990х років, розповідає проект “Місто і мистецтво на межі” Центру міської історії Центрально-Східної Європи.
Розмову з художницею Оленою Турянською та галеристом і куратором Георгієм Косованом про мистецький концептуалізм у Львові 1980х-1990х можна переглянути на ютуб-каналі Центру.
Скульптурна спадщина Йогана Георгія Пінзеля на сайті проекту Pinsel.AR – 3D-моделі скульптур, що фізично представлені в колекціях різних музеїв, можна оглянути у віртуальній галереї.
Віртуальний тур музеями Львівщини на сайті Львівської обласної державної адміністрації.
Колекція Львівського історичного музею представлена в рамках проекту Google Arts & Culture.
Україна
Бібліотека українського мистецтва – онлайн-бібліотека про історію українського мистецтва. На сайті зібрано понад 500 біографічних довідок про художників і тисячі книг.
МІТЄЦ – портал про сучасне мистецтво України з дивовижним відео архівом.
Відкритий архів українського медіа-арту (ВАУМА) створений з метою збереження та популяризації українського медіа-мистецтва (відеоарт, відеоінсталяції, нет-арт, інтерактивні інсталяції, саунд-арт, медіа-активізм тощо), а також інформації про нього.
Архів українського неофіційного мистецтва демонструє дуалістичний характер розвитку українського мистецтва середини 1950-х — початку 1990-х рр.
art (co)archive – онлайн-проект, мета якого надати відкритий доступ до архівів і фондів музеїв, галерей і приватних колекцій, присвячених сучасному мистецтву України. На сьогоднішній день ресурс публікує архівні документи і твори, пов’язані з 1980-ми і концептуальними практиками одеських художників.
ВІДКРИТИЙ АРХІВ – інструмент довготривалого дослідження художніх практик, ініційований кураторками Лізаветою Герман та Марією Ланько спільно з художниками “Відкритої групи”.
Одеський художній музей на своєму ютуб-каналі запрошує переглянути лекції Діани Клочко, Лізавети Герман, Оксани Баршинової та інших.
Освітнє медіа Sense пропонує курс Лізавети Герман “Стратегії сучасного мистецтва. Як хотів сказати автор“.
Як датувати поняття «сучасне мистецтво» в Україні, чим цікаві 1980-ті та як вплинув на художнє середовище Арсен Савадов розповідає Аліса Ложкіна у лекції «Сучасне мистецтво» як термін. Українське сучасне мистецтво».
Йоган Георгій Пінзель: невідворотна драма буття – як таємничий майстер промовляє у цифрове майбутнє з глибин ХVIII століття, розповідають знавці та співавтори проекту Pinsel.AR.
100 років українського мистецтва за 100 хвилин – читає незалежна кураторка та арт-критикиня Аліса Ложкіна.
Сім автентичних музеїв просто неба у віртуальному турі – подорож у часі, яка знайомить з укранською культурою та побутом.
Світ
Жіночі імена в мистецтві – 10 лекцій про визначних художниць: від епохи Ренесансу до сучасних перформансисток + додаткові матеріали.
100 років світової фотографії за 100 хвилин – читає мистецтвознавиця Вікторія Мироненко.
Платформа онлайн-освіти Coursera пропонує велику кількість безкоштовних курсів про мистецтво. Вашій увазі добірка курсів, створених у партнерстві з Нью-Йоркським музеєм сучасного мистецтва (Museum of Modern Art / MoMA):
Seeing Through Photographs – уважно роздивляючись фотографії з колекції Музею сучасного мистецтва, ви почуєте різноманітні погляди на способи використання фотографії протягом її майже 180-річної історії: як засобу художньої виразності, як інструменту для науки та розвідки; як інструменту документації; як засобу для розповідання та записування історії; і як способу спілкування та критики в нашій все більш візуальній культурі.
Art & Activity: Interactive Strategies for Engaging with Art – музейники діляться секретами організації навчальних програм для дітей. Водночас цей курс не тільки вчить вдивлятись і вдумуватись у мистецькі твори, а розкриває фукнцію мистецтва як посередника для розуміння кола проблем та формування навичок.
Modern Art & Ideas – курс призначений для всіх, хто зацікавлений дізнатися більше про сучасне мистецтво.
In the Studio: Postwar Abstract Painting – курс пропонує практичний погляд на матеріали, техніку та мислення семи художників “Нью-Йоркської школи”, серед яких Віллем де Кунінг, Яой Кусама, Агнес Мартін, Барнетт Ньюмен, Джексон Поллок, Ад Рейнхардт та Марк Ротко.
Курс читає художник і реставратор Corey D’Augustine і пропонує надвзичайно цікавий спосіб пізнання та розуміння мистецтва – через дослідження авторської техніки. Про це можна дізнатись у серії відеороликів In the Studio, а також спробувати і собі створити роботу в Яой Кусами або Віллема де Кунінга.
Fashion as Design – візити в студії дизайнерів, інтерв’ю та інші ресурси знайомлять з історією та розвитком одягу та їх змінами, значеннями та впливом.
Sexing the Canvas: Art and Gender – курс від Мельбурнського університету, що розширює розуміння ключових термінів з гендерних теорій історії мистецтва та музеєлогії, а також картин через теорії статі та сексуальності.
Проект Google Arts & Culture надає доступ до тисяч репродукцій у високій роздільній здатності, а також віртуальні тури музеями, зокрема:
– Національний музей у Кракові
– Музей Ван Гога, Амстердам
– Музей д’Орсе, Париж
– Галерея Уффіці, Флоренція
Також Уффіці має власний цифровий онлайн архів з доступом до більше 300 000 мистецьких творів.
Один з найбільших музеїв світу – Лувр, – запрошує на онлайн екскурсії.
Головний музей Великої Британії в Лондоні – Британський музей, – демонструє експонати своєї колекції з коментарями фахівців на ютуб-каналі, а крім того у своєму відкритому архіві.
Понад 84 000 робіт з колекції МоМА так само надані музеєм у вільний доступ. Більше 1700 художніх робіт понад 625 художників музею Ґуґґенгайма теж можна переглянути не виходячи з дому.
Інше у потоці
У Львові триває оцифрування давніх писанок
Чутлива спадщина: створення тактильної експозиції барельєфів «Чотири стихії»
Периферії/Peripheries : перекази виставок