Якщо ви востаннє відвідували музей ще у шкільні роки – ці поради стануть вам у нагоді виправити ситуацію і полюбити проводити вільний час, насолоджуючись мистецтвом.
Ці нехитрі рекомендації стануть у нагоді всім арт-ентузіастам та арт-ентузіасткам, навіть, якщо ви – працівники музею 🙂
Перед музеєм
До відвідування музею або галереї, звичайно ж, варто підготуватися. І фізично, і морально. Комусь пасує вдивлятися у мистецькі твори наодинці, але більшість арт-ентузіастів мають потребу одразу ділитись враженнями.
Рекомендація №1: Запросіть друзів, близьких людей відвідати музей разом.
Сплануйте свій похід: подивіться години та дні роботи музею, вартість вхідного квитка, можливість приєднатися до екскурсії та її вартість. Цю інформацію можна знайти на офіційних сайтах музеїв та галерей, але якщо є можливість зателефонувати і переконатись, що вказані дані вірні, варто зробити і це. Адже прийти і побачити зачинені двері – велике розчарування. Зверніть увагу, що переважно каса музею перестає продавати квитки за 30 хвилин до закриття. Та, з власного досвіду, хочу зробити висновок, що півгодини – це замало. Плануйте провести в музеї мінімум годину, але не судіть самі себе занадто прискіпливо, якщо впораєтесь швидше.
Рекомендація №2: Оберіть день і заплануйте приділити не менше години для відвідування.
Прогулянка виставковими залами може зайняти кілька годин, отже переконайтесь, що вас не відволікає відчуття дискомфорту. Простіше кажучи, подбайте про себе заздалегідь.
Рекомендація №3: Оберіть зручний одяг та взуття для відвідування музею.
Крім фізичного навантаження – у музеї доведеться багато стояти і ходити, – вас чекає також інтелектуальна праця: навіть на підсвідомому рівні наш мозок надзвичайно активно працюватиме, розпізнаючи форми та образи, аналізуючи та співставляючи побачене з попереднім візуальним досвідом. Тому надзвичайно важливо перед відвідуванням музею “підзарядити всі акумулятори”.
Рекомендація №4: Перекусіть.
Тепер ви готові відвідати музей!
В музеї
Переконайтесь, що наступні кілька десятків хвилин вам буде фізично зручно вдивлятися у мистецькі твори. Здайте верхній одяг та наплічник у гардероб. Коли плечі вільні – мистецтво стає якимось ближчим до розуміння.
Рекомендація №5. Здайте верхній одяг та наплічник або сумку у гардероб
Буває, що в приміщенні, крім вас, тільки наглядач/ка залу або орохона. Чи доречно робити вигляд, що ви їх не помічаєте? Не зовсім. Ці люди виконують свої роботу, та це не робить їх невидими. Щоб не почуватися ніяково, привітайтеся, кивніть або посміхніться – це може стати початком знайомства і розмови, ви можете дізнатись щось цікаве або отримати поради. Ви також почуватиметесь затишніше.
Рекомендація №6. Будьте привітними
Когось розчулює пейзажний живопис, інших – модерна скульптура. Щоб відчути і зрозуміти мистецький твір спробуйте, як я це називаю, “подивитися під різними кутами”: придумати альтернативну назву твору, вигадати жарт про нього і розказати другу, порівняти (подумки) з іншими роботами в залі або з образами, які виринають у пам’яті. Подивіться уважно та уявіть, що вам треба описати словами до найменших дрібниць це зображення, наприклад, мамі у телефонній розмові. Уявіть музику під яку, можливо, був створений цей твір.
Рекомендація №7. Дивіться під різними кутами
Почитати про історію музею, кураторський задум авторів, біографію художників, звичайно ж, варто перед візитом. І в будь якому разі щось цікаве завжди можна зафіксувати для себе, щоб повернутися пізніше: сфотографувати фрагмент картини (або навіть рами), зробити помітки в нотатнику – техніка, прізвище, рік, – все, що привернуло вашу увагу, змусило замислитись, замріятись чи посміхнутись. Якщо під час перебування в музеї у вас виникло непереборне бажання “загуглитись” – чудово, зробіть це!
Рекомендація №8. Фіксуйте деталі
Стилізований листок аканту. Палац Потоцьких (ЛНГМ)
Після музею
Ви проробили велику роботу! Спланували відпочинок, організували свій час, побачили багато цікаво, відчули щось нове, десятки, а скоріше сотні, думок промайнули в голові – ви заслуговуєте на винагороду! З одного боку ми наситились враженнями, але також витратили чимало ресурсів.
Рекомендація №9. Потіште себе кавою з тістечком. Смачним обідом.
Якщо ви провели час в музеї з друзями, то найвірогідніше, ділилися враженнями під час перегляду мистецьких творів. Та, як часто буває, після відвідування концерту, перегляду фільму, а також відвідування музею – фізично ми вже знаходимось в іншому місці, але думками, емоціями все ще повертаємось до цих сильних вражень. Це ніби з’їсти дуже смачний та поживний обід і одразу перейти до вечері. Добре дати час собі трохи перетравити враження.
Рекомендація №10. Пригадайте все цікаве, чудернацьке, смішне і сумне, нове і дивне. Поділіться враженнями з друзями. Разом ви ніби ще на деякий час повернетесь у простір музею, і насолодитесь післясмаком.
Urban Nation. Берлін
Авторка тексту: Олександра Кущенко
Інше у потоці
У Львові триває оцифрування давніх писанок
Чутлива спадщина: створення тактильної експозиції барельєфів «Чотири стихії»
Периферії/Peripheries : перекази виставок