Триєнале сучасного мистецтва «Український Зріз» в Україні відбудеться вперше, раніше мистецька подія відбувалась в Польщі та репрезентувала тенденції українського сучасного мистецтва іноземній аудиторії. Цьогорічна тема — «Обряди переходу»
Триєнале відбудеться в просторі будівлі № 42 на площі Ринок (кам’яниця Седмирацька). «Український Зріз» стане частиною Конгресу культури «Перехід 1989», що відбудеться у Львові 11−13 жовтня, і зосередиться на аналізі культурного досвіду за останні 30 років і напрацюванні культурних політик.
Триєнале 2019 року — це нагода самим критично подивитися на себе, дослідити, як «вони» вплинули на нас і чи сучасне українське мистецтво здатне зацікавити інших. Учасниками проекту стануть українські митці, які працюють у форматі актуального мистецтва.
«Обряди рятують від непевності і тривоги, що породжені невизначеністю перехідного стану. Ми підтримуємо старі алгоритми дій, вигадані й нав’язані нам, часто безглузді. Ми трансформували деякі радянські обряди, замінивши ідеологію національною символікою. Ми вигадуємо нові ритуали, стаючи заручниками чужих правил. Ми часто виконуємо обряди автоматично, не запитуючи, чому, навіщо, що стоїть за цими діями, куди вони, врешті, ведуть чи не ведуть нас? Ритуали допомагають нам виживати, але чи водночас вони не віддаляють нас від себе самих?
Цьогорічне триєнале і є спробою дослідити, відрефлексувати цю тему засобами актуального мистецтва, паралельно з дискусійною частиною Конгресу», — зазначає куратор «Українського Зрізу» Влодко Кауфман.
Кураторська група Українського Зрізу 2019: Влодко Кауфман, перфомер, живописець, графік, куратор і координатор низки арт-проектів і фестивалів, співзасновник «Інституту Актуального Мистецтва» (Львів); Сергій Петлюк, медіахудожник, автор та співкуратор багатьох мистецьких проектів в Україні та за кордоном; Лідія Савченко-Дуда, співзасновниця й арт-координторка мистецьких проектів Мистецького Об’єднання «Дзиґа», арт-директорка фестивалю «Дні мистецтва перфоманс у Львові» (з 2011 року).
Довідка
Попередні триєнале «Український Зріз» проходили у Польщі. Перший проект, організований у 2010 році в Любліні, був спробою самоідентифікації, пошуком ідентичності українського сучасного мистецтва. У 2013 році завдяки проекту «Лиман» у Любліні важливим став процес самоаналізу і самооцінки. Наступне триєнале відбулося у Вроцлаві в рамках програми «Вроцлав-Львів: Європейська Столиця Культури Вроцлав-2016». Проект мав три частини. Український Зріз 2016 — «ПереТВОРЕННЯ» — відобразив актуальний стан мистецтва в Україні, яка перебуває в кризі, перед обличчям війни і змін. Виставку супроводжували проект «(Де)(Ре)Конструювання» — ретроспективна презентація історії українського медіамистецтва, та програма українського перфомансу.
Конгрес культури «Перехід 1989» відбудеться у Львові 11−13 жовтня. Хронологічно та метафорично Конгрес відштовхується від 1989 року. Він матиме три тематичні блоки, в рамках яких відбуватимуться дискусії: Мури. Міри. Наміри. У фокусі — аналіз культурного досвіду України та Європи за останні 30 років і напрацювання рекомендацій для культурної сфери України. «Перехід 1989» започаткує традицію конгресу-бієнале і стане платформою для систематичного обговорення, аналізу та стратегування у сфері культури. Захід складатиметься з двох програм: дискусійної (панелі Мури, Міри, Наміри) та мистецької («Український Зріз»). Організатори Конгресу культури: ГО «Вірменська 35», Інститут стратегії культури, Львівська міська рада, проект реалізовується за підтримки Українського культурного фонду.
Інше у потоці
У Львові триває оцифрування давніх писанок
Чутлива спадщина: створення тактильної експозиції барельєфів «Чотири стихії»
Периферії/Peripheries : перекази виставок