Найновіший в світі відтінок синього – блискуче яскравий, міцний пігмент, що називається YInMn синій, – відтепер має ліцензію для комерційного використання і деякі художники вже тримають його в руках
Пігмент відкрив в 2009 році хімік Мас Субраманьян і його команда в Університеті штату Орегон, коли вони проводили експерименти, пов’язані з електронікою. Для однієї з серій експериментів, вчені змішали оксид чорного марганцю з різними хімічними речовинами і нагрівали їх до 2000 градусів за Фаренгейтом. Назва кольору утворена від елементів, що ввійшли до складу пігменту – ітрій, індій і марганць (Yttrium, Indium and Manganese).
Під час цих досліджень щасливий випадок перетворив один зі зразків у яскравий відтінок синього. Подальше тестування показало, що унікальна кристалічна структура отриманого з’єднання зберігає колір від вицвітання, навіть при впливі води або масла.
“З тих пір як давні єгиптяни розробили деякі з перших синіх пігментів, промисловість бореться, щоб вирішити проблеми, пов’язані з безпекою, токсичністю та довговічністю,” – сказав Субраманьян, презентуючи винахід.
Існуючі блакитні пігменти включають ультрамарин, виготовлений з наземного лазуриту або токсичних альтернатив, такі як синій кобальт і берлінська лазур. Таким чином Новий Синій YInMn став справжнім проривом.
Субраманьян додав, що його новий колір міцніший, безпечніший і його досить легко виготовити, “… він також, як видається, новий кандидат підвищення енергоефективності,” оскільки він відбиває велику кількість інфрачервоного світла. Дах, пофарбований в синій YInMn, може допомогти зберегти потенціал кондиціонера в будівлі.
Стосовно майбутнього нового кольору хімік-винахідник налаштований оптимістично: кілька компаній, що працюють з фарбами, лаками та склом вже використовують YInMn. Не тільки виробництво, але представники художнього фронту зацікавились новинкою: художниця Меделін Корбін, отримавши зразок від науковців, стала використовувати його у своїх роботах.
Субраманьян також відзначив інтерес з боку художників-реставраторів: “Наш пігмент корисний для реставрації мистецтва, тому що він схожий на ультрамарин, але насправді міцніший”.
Можливо, найбільше хімік пишається тим, що його пігмент включили в колекцію Гарвардського музею (Бібліотека кольору), який зберігає світову історію кольору, консервуючи рідкісні пігменти часів середньовіччя.
Автор статті Sarah Cascone. Джерело: artnet.com
Нагадаємо, що Новий Синій колір у ХХ столітті запатентував художник Ів Кляйн. Променистий ультрамариновий колір він створив не сам, а з допомогою приятеля-хіміка. Відповідну фарбу Кляйн запатентував під назвою IKB (International Klein Blau — «Синій Кляйн Інтернасьональ»).
Повертаючись до нашого ХХІ століття можна згадати, як скульптор Аніш Капур придбав ексклюзивне право на найчорніший чорний колір в світі. Пігмент, відомий під назвою Vantablack, настільки темний, що поглинає 99,96% світла. Цей колір був розроблений для використання у військових цілях. Ця витівка Капура викликала хвилю обурення в мистецькому світі. “Нарцисизм Аніша Капура піднімається до 99,96%, відтоді як він отримав ексклюзивні права на Vantablack,” – закидали митцю.
Витівка вдалася саме завдяки Іву Кляйну, адже його патентування кольору у 1960 році стало прецедентом. Різниця полягає в тому, що Капур не винаходив Vantablack.
Інше у потоці
У Львові до річниці вторгнення з’явився мурал «Вчинок» від художника Тімо
Новий артпростір на мапі Львова: Zenyk Art Gallery
Prospana istoria про ситуативні маршрути в межах площі 19,625 км кв