Володимир Баляс
- 29 серпня 1906, Рогатин — 19 квітня 1980, Сан-Дієго США
- Львівська політехніка (1929-1932)
Варшавська Академія мистецтв (1931-1938) - Роботи
Володимир Баляс – графік, ілюстратор, скульптор. Мистецтвознавці відзначали в окремих творах модерністичне спрямування і близькість до кубістичного експресіонізму.
Першим вчителем малярства для Володимира Баляса став талановитий пейзажист та ілюстратор Юліан Панькевич, який на той час проживав у Рогатині.
У Варшавській Академії мистецтв студіював малярство у професора М. Котарбінського, ужиткову та артистичну графіку в професора Е. Бартломейчика.
Без матеріальної підтримки під час навчання в Варшаві, Володимир Баляс заробляв на життя беручи участь в рекламних конкурсах. Виконував різноманітні графічні роботи: екслібриси, ілюстрації обкладинок та рекламні промислові малюнки
1938 – Володимир Баляс випускається з Варшавської Академії мистецтв та переїжджає до Львова
1939-1944 – викладач у Мистецько-промисловому інституті
Володимир Баляс видав «Буквар», оформив книжечку для дітей Романа Завадовича «Льодова царівна», обкладинки для збірок поезій Богдана Нижанківського «Терпке вино» (1942) й Івана Коваліва «Прелюдії» (1943). (видано в «Українське видавництво»)
Володимир Баляс залишив велику творчу спадщину — понад 400 шедеврів українського й світового образотворчого мистецтва. Одна з найбільших колекцій художника в Україні знаходиться в Рогатині — родинному місті Баляса, у гімназії ім. Володимира Великого. У збірці нараховується майже 50 робіт (переважно ліногравюри).
Наприкінці другої світової війни художник був змушений покинути Україну і виїхав до Німеччини, де певний період перебував у таборі біженців в Ганновері. Виставляв свої картини в Українській Спілці Образотворчих Митців із осередком у Мюнхені.
1947 – Володимир Баляс переїхав до Канади
Останні роки життя художник прожив у США, працював над оформленням українських книжок. Тут він створив також цілий ряд ліноритів високого рівня
Частина матеріалів надійшла до Києво-Могилянської Академії, частина — до Національного музею у Львові.