Теодозія Бриж

Теодозія Бриж

  • 18 лютого 1929, Бережниця — 4 липня 1999, Львів
  • Львівський інститут прикладного та декоративного мистецтва
  • Теодозія Бриж створила понад 200 скульптур, з яких приблизно 30 реалізовані в публічному просторі. Чільне місце займає галерея монументальних скульптур та станкової пластики на історичну тематику. У 1997 році Теодозії Бриж присвоїли звання Заслуженого художника України

    1941-ті – на формування світогляду, безумовно, позначилися ідеї бережницької «Просвіти», в якій її батько Марко брав активну участь. Саме батько залучив 12-річну Теодозію до підпільної діяльності під псевдо «Маруся».
    Під час німецької окупації дівчина відвідувала неофіційну приватну Бережницьку гімназію, яку організувала сестра відомого письменника 30-40-х років Авеніра Коломійця – Охинська Ніна Калениківна.

    Її, юну повстанську зв’язкову, енкаведисти забрали з вагітною мамою у сарненську в’язницю, катували. Коли ж обидві захворіли на тиф, то вивезли напівживими в ліс і кинули у яр разом із трупами. Бог так управив, що біля того місця їхав возом дядько й побачив: земля ворушиться… Селяни виходили матір і дочку, вижило навіть немовля в утробі.

    Теодозія екстерном закінчує місцеву школу в місті Сарни.
    1954 – закінчила Львівський інститут прикладного та декоративного мистецтва (майстерня Івана Севери). Її випускною роботою став проєкт пам’ятника Данилу Галицькому, що нині зберігається в місцевому історичному музеї.

    На початку творчого життя Теодозія створила ряд героїчних постатей: Освенцим-жінка, Хіросіма-жінка, повсталий Єгипет-жінка, покинута жінка, жінка-Січовий стрілець, жінка-доля. Впродовж своєї творчої біографії вона по різному зображала жінок.

    1956 – у жовтні скульпторка отримала від спілки художників приміщення на Мартовича, 5,після того, як їй вручили червоний диплом за одну з робіт. Зараз тут діє її меморіальний музей, відкритий у 2000 році.

    Скульпторка зробила низку надгробків для Личаківському кладовищі: абстрактний надгробний пам’ятник графіка Леопольда Левицького перегукується зі стилем його творчості, одночасно утворює ініціали померлого. Ще одна абстрактна композиція була розміщена на могилі живописця Олекси Шатківського. Бриж також є авторкою фігури Орфея на надгробку оперної співачки Соломії Крушельницької (на головній алеї кладовища). На надгробку історика Івана Крип’якевича встановлена скульптура з давньоруської тематики (воїн з опущеним щитом).
    Хлопчик, який спить, покритий крилом лелеки, авторства Бриж встановлений на могилі її сина, який помер у віці 16 років.
    Надгробний пам’ятник її авторства також можна знайти на Янівському цвинтарі, на могилі поета Богдана Ігоря Антонича.

    1959 – графік і скульпторЄвген Безніско в день народження Теодозії запропонував їй руку і серце, раніше, ще до особистого знайомства він побачив Бриж на портреті у виставковому залі, де експонувалися роботи Львівського художника Михайла Добронравова.

    Її творча майстерня була одним з потужних центрів дисидентського руху шістдесятників тогочасного Львова. В майстерні часто збиралися творчі особистості – Іван Миколайчук, Іван Драч, Микола Вінграновський, Олесь Гончар, Дмитро Павличко, Віталій Розстальний, Сергій Данченко, Лесь Танюк, Ростислав Братунь, Микола Бажан, Ліна Костенко. Іван Драч у цьому творчому домі святкував своє одруження, Богдан Ступка – 50 річчя.

    Художниця цікавилась і вивчала давньослов’янську міфологію, що відобразилось у створенні «Лісової пісні» – трьох серій скульптур із 12 міфологічних персонажів казкового світу.

    Похована на Личаківському цвинтарі, поле № 33.

  • Роботи
  • Теодозія Бриж. Двоє IV, 1967, бетонТеодозія Бриж. Двоє, 1967, бетонТеодозія Бриж. Той що греблю рве з русалкою, 1970, гіпсТеодозія Бриж. Ікар, 1972, бетонТеодозія Бриж. Пам'ятник Леопольду Левицькому, 1974, бронзаТеодозія Бриж. Лучник, 1976, гіпсТеодозія Бриж. Перелесник, 1979. ГіпсТеодозія Бриж. Розп'яття, бронзаТеодозія Бриж. Пам'ятник Крип'якевичу, 1986, бронзаТеодозія Бриж. Орфей (пам'ятник Крушельницькій, Личаківській цвинтар), 1986Теодозія Бриж. Ярослав Мудрий, 1987, гіпсТеодозія Бриж. Пам'ятник Юрію Дрогобичу, 1999, бронза

Автор фотографій: Олег Веденський

Інші профілі

Ілля Тодуркін

Ілля Тодуркін

Ілля Тодуркін звертається до графіки та скульптури, як до практики створення артефактів, що відображають відчуття або міркування, мають властивості пам’яті та стають носіями особистого досвіду

Марʼян Внук

Марʼян Внук

Досконале володіння реалістичною пластикою та досвід роботи з монументальною скульптурою дозволили Марʼяну Внуку посісти місце в дисципліні, нав’язаній соцреалізмом, одним із провідних творців якого він став

Денис-Лев Іванцев

Денис-Лев Іванцев

Для другої половини 30-х років картинам Дениса-Льва Іванцева притаманний абстрактно-філософський зміст. Наприкінці 30-х років — початку 40-х з’явився пейзажний живопис митця. До монументальної спадщини Дениса Іванцева належать розписи в українських церквах у Галичині

вверх