Теодозія Бриж
- 18 лютого 1929, Бережниця — 4 липня 1999, Львів
- Львівський інститут прикладного та декоративного мистецтва
- Роботи
Теодозія Бриж створила понад 200 скульптур, з яких приблизно 30 реалізовані в публічному просторі. Чільне місце займає галерея монументальних скульптур та станкової пластики на історичну тематику. У 1997 році Теодозії Бриж присвоїли звання Заслуженого художника України
1941-ті – на формування світогляду, безумовно, позначилися ідеї бережницької «Просвіти», в якій її батько Марко брав активну участь. Саме батько залучив 12-річну Теодозію до підпільної діяльності під псевдо «Маруся».
Під час німецької окупації дівчина відвідувала неофіційну приватну Бережницьку гімназію, яку організувала сестра відомого письменника 30-40-х років Авеніра Коломійця – Охинська Ніна Калениківна.
Її, юну повстанську зв’язкову, енкаведисти забрали з вагітною мамою у сарненську в’язницю, катували. Коли ж обидві захворіли на тиф, то вивезли напівживими в ліс і кинули у яр разом із трупами. Бог так управив, що біля того місця їхав возом дядько й побачив: земля ворушиться… Селяни виходили матір і дочку, вижило навіть немовля в утробі.
Теодозія екстерном закінчує місцеву школу в місті Сарни.
1954 – закінчила Львівський інститут прикладного та декоративного мистецтва (майстерня Івана Севери). Її випускною роботою став проєкт пам’ятника Данилу Галицькому, що нині зберігається в місцевому історичному музеї.
На початку творчого життя Теодозія створила ряд героїчних постатей: Освенцим-жінка, Хіросіма-жінка, повсталий Єгипет-жінка, покинута жінка, жінка-Січовий стрілець, жінка-доля. Впродовж своєї творчої біографії вона по різному зображала жінок.
1956 – у жовтні скульпторка отримала від спілки художників приміщення на Мартовича, 5,після того, як їй вручили червоний диплом за одну з робіт. Зараз тут діє її меморіальний музей, відкритий у 2000 році.
Скульпторка зробила низку надгробків для Личаківському кладовищі: абстрактний надгробний пам’ятник графіка Леопольда Левицького перегукується зі стилем його творчості, одночасно утворює ініціали померлого. Ще одна абстрактна композиція була розміщена на могилі живописця Олекси Шатківського. Бриж також є авторкою фігури Орфея на надгробку оперної співачки Соломії Крушельницької (на головній алеї кладовища). На надгробку історика Івана Крип’якевича встановлена скульптура з давньоруської тематики (воїн з опущеним щитом).
Хлопчик, який спить, покритий крилом лелеки, авторства Бриж встановлений на могилі її сина, який помер у віці 16 років.
Надгробний пам’ятник її авторства також можна знайти на Янівському цвинтарі, на могилі поета Богдана Ігоря Антонича.
1959 – графік і скульпторЄвген Безніско в день народження Теодозії запропонував їй руку і серце, раніше, ще до особистого знайомства він побачив Бриж на портреті у виставковому залі, де експонувалися роботи Львівського художника Михайла Добронравова.
Її творча майстерня була одним з потужних центрів дисидентського руху шістдесятників тогочасного Львова. В майстерні часто збиралися творчі особистості – Іван Миколайчук, Іван Драч, Микола Вінграновський, Олесь Гончар, Дмитро Павличко, Віталій Розстальний, Сергій Данченко, Лесь Танюк, Ростислав Братунь, Микола Бажан, Ліна Костенко. Іван Драч у цьому творчому домі святкував своє одруження, Богдан Ступка – 50 річчя.
Художниця цікавилась і вивчала давньослов’янську міфологію, що відобразилось у створенні «Лісової пісні» – трьох серій скульптур із 12 міфологічних персонажів казкового світу.
Похована на Личаківському цвинтарі, поле № 33.