
Леопольд (Леон) Крец (Leopold Kretz)
- 4 лютого 1907, Золочів (Львовська обл.) — 16 квітня 1990, Париж
- Мистецька школа Олекси Новаківського
Краківська академія мистецтв - Роботи
Художник, скульптор, викладач. В роботах Леопольда Креца можна спостерігати надвзичайне емоційне піднесення, що, на думку дослідників, зумовлено впливом одного з перших його вчителів – Олекси Новаківського, а також єврейським корінням
Леопольд Крец почав малювати і ліпити дуже рано, сам майстрував собі іграшки. Закінчив 6 класів гімназії Львові. Батьки не підтримували захоплення мистецтвом Леона і намагались скерувати його в більш традиційну сферу, тому перші кроки в мистецтві він зробив у майстернях єврейських скульпторів та каменярів, де виготовляли надгробки.
1924-1926 – навчання у Мистецькій школі Олекси Новаківського
1928-1931 – навчання у Краківській академії мистецтв, майстерня К. Дуніковського
1931 – Леопольд Крец отримує стипенідю від Митрополита Шептицького і вирушає до Франції вдосконалювати майстерність
1932 – студіювання скульптури у Вищий школі мистецтв у Парижі, пізніше – навчання в Академії Ґранд Шом’є (майстерня Бурделя)
1932 – перша персональна виставка в Парижі в Galerie Pierre
В цей період Леопольд Крец створив скульптурні портрети мистецької еліти Парижа (М. Равеля, А. Жіда, Д. Мільоде).
1931-1941 – інформація про успіхи митця в Парижі неодноразово з’являється на сторінках львівських періодичних видань. Він підтримує зв’язок зі Львовом, де залишаються його родичі. Востаннє вони зустрічаються у 1937, коли батьки приїжджають в Париж на відкриття Всесвітньої виставки, на якій експонуються роботи Креца. Більше художник не бачив своїх батьків – вони загинули у львівському гетто.
Під час 2-ї світової війни – учасник підпільного Руху Опору у Франції.
1948–1950 – викладач Академії Ґранд Шом’є,
1950–1974 – викладач Школи мистецтв у Реймсі; керівник скульптурної майстерні у Вищій Школі мистецтв.
Крім викладацької роботи, митець працює творчо і виконує державні замовлення для міст Франції.
1954 – на замовлення департаменту вишуканих мистецтв Парижа він виконав у камені трьох монументальних архангелів для фонтану Нотр-Дам на площі перед собором
1963 – отримав звання «Лицар мистецтва та літератури»
У Національному музеї у Львові зберігається експресивний живописний «Автопортрет» часів навчання у Олекси Новаківського. Окремі роботи паризького періоду знаходяться в фондах Національного музею у Львові та Львівській національній галереї мистецтв.