Броніслава Яновська (Bronisława Rychter-Janowska)
- 13 липня 1868, Краків – 29 вересня 1953, Краків
- Роботи
Броніслава Яновська часто зображала інтер’єри, архітектуру, сцени з життя садиби та села, за що її називають “художницею польських садиб”. Також малювала пейзажі, рідше портрети
“Маленький” світ, який відобразила у своїй творчості Броніслава Яновська – життя родини за містом, – інтер’єри, садиби, що ховаються у садках, нагадує світ, що зображала Берта Морізо. Тож, характеристика “художниця польських садиб” – визначення, що говорить нам швидше про можливий тогочасний простір для життя і творчості художниці, ніж дає уявлення, спираючись на коло обраних тем, про характер і особистість авторки.
Першим вчителем Броніслави з рисунку та малярства був її старший брат Станіслав Яновський.
1896 – вивчала малярство в приватних школах Антона Ажбе та Шимона Голлоші в Мюнхені, також навчалась у майстра портретів Франца фон Ленбаха. Пізніше продовжила студіювати у Флорнеції та Римі.
Використовувала різні художні техніки – олію, пастель, акварель, малюнок вугіллям, аплікації. Співпрацювала з мистецькам кабаре “Зелений Балоник” в Кракові, а також з кабаре у Львові, для яких робила проекти театральних ляльок. Свої роботи виставляла в Кракові, Львові, Варшаві, Празі, Відні, Римі, Венеції та Флоренції.
1906-1915 – повернулась до матері у Старий Сонч, проте часто подорожувала Європою та Північною Африкою, документуючи враження у шкіцах та на полотні
1909 – відкрила у Старому Сончі художню школу, однак, швидко пішла з керівної посади
Менш відомою є робота Броніслави Яновської як журналістки та письменниці. Вона друкувалась у газеті “Львівській”, була авторкою кількох драм, а також щоденників, присвячених своємо насиченому мистецькому життю. Рукописна спадщина художниці зберігається в спеціальних збірниках Наукової бібліотеки Польської академії наук у Кракові.
1907 – оселилась у Кракові. Її помешкання стало одним з найвідоміших художніх салонів міста. Художня спадщина Броніслави Яновської налічує кілька тисяч творів. Картини можна побачити, зокрема, в історичному музеї в Кракові та музеї Ватикану, зберігаються в приватних колекціях. Завдяки їх сецесійній стилістиці вони популярні на антикварних аукціонах.